Spis treści
LB-480 to uniwersalny moduł pomiaru i zbierania danych.
Wbudowane 8 wejść pomiarowych pozwala na dołączenie różnorodnych źródeł sygnału i pomiar różnych wielkości.
Wbudowane interfejsy Ethernet i USB i szeroka gama obsługiwanych standardowych protokołów sieciowych i formatów danych zapewnia wszechstronne możliwości komunikacyjne.
Urządzenie pozwala na zainstalowanie dodatkowych 3 płytek różnych modułów, które mogą rozszerzyć możliwości pomiarowe (dodatkowe wejścia) lub komunikacyjne (dodatkowe interfejsy).
Wbudowane alarmy pozwalają na autonomiczne nadzorowanie mierzonych parametrów i sygnalizację stanów alarmowych.
Moduł LB-480 wyposażony jest w 8 wejść pomiarowych. Każde wejście może zostać skonfigurowane niezależnie od pozostałych do pracy w jednym z następujących trybów:
S300: wejście dowolnego miernika z interfejsem pętli prądowej S300 firmy LAB-EL, takiego jak:
LB-710: termohigrometr, lub inne urządzenie wysyłające dane w formacie zgodnym z LB-710: LB-474C, LB-522, LB-705, LB-720/722, LB-720C/722C, LB-725,
LB-710T: termometr,
LB-710E: termometr o rozszerzonym zakresie pomiarowym,
LB-710A: termometr z wyświetlaczem,
LB-710AT: termometr z wyświetlaczem,
LB-711: termometr 8-kanałowy,
LB-714: termometr 2-kanałowy,
LB-715: termohigrobarometr,
LB-716: barometr,
LB-717: multi-sensor: termometr, higrometr, barometr, światłomierz, czujnik ruchu,
LB-716P: ciśnieniomierz bezwzględny,
LB-716D: ciśnieniomierz różnicowy,
LB-746: wiatromierz,
LB-747: wiatromierz,
LB-750: barometr,
LB-781: zintegrowany czujnik drogowy,
LB-797: wilgotnościomierz materiałów stałych,
LB-801: termoanemometr,
LB-850: miernik stężenia CO2 i temperatury,
LB-854: miernik stężenia CO2 i temperatury,
LB-900: miernik promieniowania słonecznego,
LB-901: 2-kanałowy miernik promieniowania słonecznego,
LB-905: miernik stężenia tlenu i innych gazów,
LB-910: miernik wilgotności powierzchniowej / czujnik zalania,
LB-920: miernik wilgotności gleby,
LB-921: uniwersalny przetwornik A/C,
dowolny inny z interfejsem S300.
temperatura - termistor: termistorowy czujnik temperatury zapewnia pomiar temperatury w zakresie -50 – +150 °C,
temperatura - Pt1000: czujnik Pt1000 zapewnia pomiar temperatury w zakresie -200 – +850 °C,
analogowe napięciowe: pomiar napięcia w zakresie 0–10 V,
analogowe prądowe: pomiar prądu w zakresie 0–20 mA,
analogowe skalowane: pomiar napięcia 0–10 V lub prądu w zakresie 0–20 mA i możliwość przeskalowania tego zakresu (lub jego części, np. 4–20 mA) na dowolny inny zakres z określeniem dowolnej jednostki pomiaru,
binarne: detekcja stanu zwarcia/rozwarcia linii,
przełącznik: detekcja stanu włączenia/wyłączenia przełącznika z dodatkową możliwością detekcji przerwania i zwarcia linii - pozwalając na wykrycie uszkodzenia linii lub jej sabotażu (np. w przypadku czujnika otwarcia drzwi),
impulsowe: zliczanie impulsów na wejściu,
impulsowe skalowane: zliczanie impulsów na wejściu z możliwością określenia wartości pojedynczego impulsu i jednostki miary (np. do obsługi deszczomierza, licznika energii elektrycznej).
Podstawowy interfejs komunikacyjny modułu LB-480 to Ethernet, który pozwala włączyć urządzenie do sieci transmisji danych. Interfejs może pracować z szybkością 10 lub 100 Mbit/s.
Interfejs Ethernet jest traktowany jako podstawowy i jest sugerowany jako domyślny, gdyż zapewnia większą niezawodność niż USB, ma izolację galwaniczną, pozwala na komunikację z urządzeniem w dowolnej odległości, obsługiwana jest też szeroka gama protokołów komunikacyjnych i formatów danych.
Jako opcja możliwe jest zastosowanie modułu POE. POE zapewnia zasilanie urządzenia przez port Ethernet, pozwalając na rezygnację z dedykowanego zasilacza sieciowego.
Moduł LB-480 wyposażony jest we wbudowany interfejs USB, który pozwala połączyć moduł z programem lbx na komputerze. Interfejs działa w standardzie USB 2.0 z maksymalną prędkością full-speed (12 Mbit/s).
Interfejs USB pozwala na najprostsze połączenie z komputerem (nie jest wymagana żadna dedykowana konfiguracja - Ethernet wymaga konfiguracji adresów IP), ale ma też swoje wady w porównaniu z interfejsem Ethernet.
Do wad należą: konieczność instalacji blisko komputera (limit długości kabla USB), mniejsza niezawodność (interfejsy USB w komputerach bywają kapryśne), w standardowej wersji brak jest izolacji galwanicznej (istnieje możliwość zamówienia wersji modułu LB-480 z izolacją galwaniczną), współpraca wyłącznie z programem lbx, bez gamy standardowych usług sieciowych i protokołów komunikacyjnych i formatów danych dostępnych przez Ethernet.
Te wady sprawiają że interfejs USB rzadko jest stosowany w instalacjach wymagających niezawodności i wszechstronności (np. przemysł, trudne warunki pracy), ale w mniej wymagających sytuacjach i gdy wystarcza wyłącznie współpraca z programem lbx jest to najprostsze rozwiązanie.
Moduł LB-480 pozwala na zainstalowanie 3 modułów rozszerzeń, z których każdy może być innym interfejsem komunikacyjnym. Szczegóły w opisie modułów rozszerzeń..
Przy użyciu interfejsu Ethernet, moduł LB-480 używa następujących standardowych protokołów komunikacyjnych i formatów danych:
HTML/HTTP (WWW): dostęp przez WWW pozwala na podgląd bieżących danych i zmianę konfiguracji modułu,
JSON/HTTP: dla zapewnienia współpracy z innymi różnorodnymi systemami (np. aplikacje sieciowe) zestaw wyników dostępny jest w postaci JSON,
XML/HTTP: dla zapewnienia współpracy z innymi różnorodnymi systemami (np. aplikacje sieciowe) zestaw wyników dostępny jest w postaci XML,
SNMP: dostęp do danych w postaci zmiennych MIB zapewnia współpracę z typowymi programami do zarządzania siecią; możliwe jest alarmowanie w przypadku przekroczenia progów dla mierzonych wielkości za pomocą pułapek (SNMP TRAP),
SMTP: wysyłanie wiadomości email w reakcji na wystąpienie sytuacji alarmowych,
NTP: synchronizacja czasu,
MODBUS/TCP: zapewnia współpracę z typowymi programami klasy SCADA.
Moduł LB-480 ma wbudowane 2 wyjścia cyfrowe. Wyjścia są zwierne, typu przekaźnik półprzewodnikowy MOSFET i mają stosunkowo niewielką obciążalność prądową. Mogą bezpośrednio sterować niewielkimi obciążeniami, do większych obciążeń wymagany jest dodatkowy przekaźnik lub stycznik zewnętrzny.
Wyjścia mogą pełnić różnorodne funkcje: alarmowe (jako sygnalizacja dla wbudowanych alarmów), sterowane włącz-wyłącz bezpośrednio przez użytkownika lub z zewnętrznego oprogramowania.
Moduł LB-480 ma możliwość zainstalowania 3 modułów rozszerzeń. Dostępne moduły są opisane poniżej.
W module znajdują się 2 konwencjonalne przekaźniki o dużej obciążalności prądowej. Wyjścia przekaźników są zarówno zwierne jak i rozwierne (schemat połączeń jest w opisie instalacji). Możliwości sterowania przekaźnikami w module dodatkowym są takie same jak dla wbudowanych wyjść cyfrowych.
Moduł portu szeregowego RS-232 pozwala na:
podłączenie do komputera PC i komunikację programu lbx z modułem LB-480, w sytuacji gdyby była taka potrzeba zamiast interfejsów Ethernet/USB,
podłączenie dowolnego urządzenia z portem RS-232 i bezpośrednią komunikację z modułem LB-480,
podłączenie dowolnego urządzenia z portem RS-232 i pośrednictwo w komunikacji pomiędzy urządzeniem a programem lbx (port zdalny).
Moduł portu szeregowego RS-485 pozwala na:
podłączenie do komputera PC i komunikację programu lbx z modułem LB-480, w sytuacji gdy bezpośrednie połączenie kablowe przez Ethernet/USB nie jest możliwe (np. połączenie na duże odległości),
podłączenie dowolnego urządzenia z portem RS-485 i bezpośrednią komunikację z modułem LB-480,
podłączenie dowolnego urządzenia z portem RS-485 i pośrednictwo w komunikacji pomiędzy urządzeniem a programem lbx (port zdalny, np. do sieci MODBUS, lub regulatorów LB-760/LB-762).
Moduł odbiornika GPS pozwala na lokalizację urządzenia oraz odczyt precyzyjnego czasu z systemu GPS. Lokalizacja może być przydatna w przypadku rozproszonych systemów z wieloma urządzeniami. Odczyt czasu pozwala na precyzyjną synchronizację czasu. W przypadku systemów gdzie nie jest dostępne niezawodne łącze z siecią Internet i tym samym nie jest możliwe skorzystanie z serwerów NTP, odbiornik GPS zapewni prawidłową rejestrację danych z prawdziwym czasem wystąpenia zdarzeń.
Moduł modemu pozwala na zdalną łączność za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej. Modem może wysyłać SMSy (np. do informowania o alarmach), jak również może służyć do transmicji danych, jako połączenie z programem lbx.
Moduł Bluetooth pozwala na łączność z innymi urządzeniami w zakresie niewielkich odległości. Można go wykorzystać do doraźnego bezprzewodowego połączenia z komputerem, na którym działa program lbx, lub z tabletem albo smartfonem, do podglądu i odczytu danych.
Moduł radiowy pozwala na bezprzewodową łączność z innymi urządzeniami w paśmie 433 MHz (LPD433) lub 866 MHz.
Przetwornik A/C 24-bit / 1000 Hz
Moduł przetwornika A/C ma 6 wejść pomiarowych pracujących w zakresie -10 – +10 V. Moduł ma możliwość próbkowania z częstotliwościami 1/10/100/1000 Hz, z rozdzielczością 24 bit dla częstotliwości 1 Hz, dla większych częstotliwości rozdzielczość stopniowo się obniża.
Precyzyjny termometr Pt100/Pt1000
Moduł termometru zapewnia pomiar temperatury pojedynczej sondy typu Pt100/Pt1000 z rozdzielczością 0.001 °C (dla Pt100).
Dalmierz jest zewnętrznym urządzeniem, podłączanym za pośrednictwem modułu RS-232 lub RS-485. Dalmierz umożliwia pomiar np. wysokości pokrywy śnieżnej, poziomu wody, itp.
Czujnik meteo Young 92000 pozwala na pomiar temperatury i wilgotności względnej powietrza, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru. Czujnik podłączany jest za pośrednictwem modułu RS-232 lub RS-485.
Wiatromierz Young 86000/86004/86106
Wiatromierz Young 86000/86004/86106 pozwala na pomiar prędkości i kierunku wiatru. Czujnik podłączany jest za pośrednictwem modułu RS-232 lub RS-485.
Moduł LB-480 umożliwia zdefiniowanie 32 niezależnych alarmów. Każdy alarm można przypisać do dowolnej mierzonej wielkości (zmiennej), co pozwala w skrajnych przypadkach zdefiniować po jednym alarmie dla 32 różnych zmiennych, lub 32 alarmy dla jednej zmiennej.
Każdy alarm ma następujące parametry: próg włączenia, próg wyłączenia i minimalny czas trwania. Osobne progi włączenia i wyłączenia pozwalają na zapewnienie histerezy. Minimalny czas trwania pozwala odfiltrować chwilowe przekroczenia progu włączenia, które można uznać za pomijalne.
Wykrycie sytuacji alarmowej może skutkować następującymi zdarzeniami:
syslog: zapis komunikatu w zdalnym syslog'u,
SNMP TRAP: wysłanie pułapki SNMP na zadany adres NMS,
email: wysłanie wiadomości za pomocą protokołu SMTP na zadany adres email,
sygnalizacja dźwiękowa: za pomocą wbudowanego brzęczyka,
zwierne wyjście cyfrowe / przekaźnik: zwarcie jednego z dwóch wbudowanych wyjść cyfrowych, lub przekaźnika na module rozszerzenia.
Moduł LB-480 dzięki wykorzystaniu różnorodnych protokołów komunikacyjnych może współpracować z szeroką gamą różnego oprogramowania - programy klasy SCADA, NMS (Network Management System), przeglądarka WWW, dowolne aplikacje sieciowe, itd.
Firma LAB-EL oferuje dedykowane oprogramowanie klienckie dla modułu LB-480 - program lbx. Program ten zapewnia kompleksową obróbkę i wizualizację danych - podgląd, rejestrację, wizualizację (raporty, wykresy), alarmowanie.
Więcej informacji o programie lbx na stronie WWW firmy LAB-EL.
Monitoring serwerowni: pomiar temperatury w różnych punktach, pomiar wilgotności powietrza, czujnik zalania, czujniki otwarcia drzwi z detekcją sabotażu linii czujnika, alarmowanie w wypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia.
Stacja meteo: pomiar temperatury i wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru, nasłonecznienia.
Lokalny pomiar temperatury: możliwość pomiaru temperatury w wielu punktach za pomocą prostych i tanich bezpośrednich sond termistorowych.
Wielopunktowy pomiar temperatury: przy podłączeniu 8 czujników LB-711 możliwy jest pomiar temperatury w 8 punktach dla każdego LB-711, każda sonda zapewnia wysoką dokładność pomiaru dzięki zastosowaniu czujników platynowych podłączanych 4-przewodowo.