Spis treści
Wysyłanie SMS: informowanie o alarmach i innuch zdarzeniach.
Transmisja danych: połączenie z programem lbx i zdalny dostęp do wszystkich funkcji LB-480, tak jak przy połączeniu lokalnym: odczyt wszystkich danych bieżących, zmiany ustawień, odczyt pamięci rejestracji.
Elementy płytki:
Złącze zewnętrznej anteny.
Gotowość modułu do pracy.
Transmisja danych.
Gniazdo karty SIM.
Płytkę modułu należy podłączyć do dowolnie wybranego portu w module LB-480, zgodnie z wcześniejszym opisem.
Do prawidłowej pracy, moduł wymaga dołączenia zewnętrznej anteny. Typ anteny powinien być właściwy do pracy w sieciach komórkowych EGSM 900 MHz / DCS 1800 MHz.
Wymagana jest karta rozmiaru mini-SIM, przeznaczona do pracy przy napięciu 3V lub 1.8V.
Kartę SIM należy zainstalować w dedykowanym gnieździe na płytce modułu. Kierunek instalacji wynika z oientacji gniazda: stykami karty do dołu, ścięciem karty do zewnętrznej krawędzi płytki (zgodnie z rysunkiem na płytce).
W konfiguracji modułów należy wybrać odpowiedni typ zainstalownego modułu - LB-499-GSM.
Moduł GSM wymaga indywidualnych ustawień, dostępnych w konfiguracji modułów rozszereń. Wskazane jest ustawienie konfiguracji modułu przed instalacją modułu z kartą SIM, tak aby zapobiec przypadkowej sytuacji użycia wcześniejszej nieprawidłowej konfguracji (w szczególności nieprawidłowego kodu PIN).
Dostępne parametry:
Wymagane do działania modemu. Ta opcja daje możliwość tymczasowego wyłączenia modułu, bez usuwania go z urządzenia i konfiguracji, tym samym mie tracąc całej wpisanej konfiguracji.
Normalnie, diody sygnalizacyjne na płytce modułu działają i sygnalizują stan modułu. Możliwe jest wyłączenie tych diod, jeśli ich świecenie nie ma praktycznego znaczenia lub chcemy zaoszczędzić nieco prądu pobieranego przez moduł.
Kod PIN karty SIM - należy podać właściwy dla karty kod. Jeżeli karcie nie grozi kradzież itp, wskazane jest użycie karty z wyłączoną kontrolą kodu PIN (wtedy wpisany kod nie jest używany, może być podany pusty lub jakikolwiek). W ten sposób następuje zabezpieczenie przed zablokowaniem karty w wypadku 3-krotnego nieprawidłowego podania kodu PIN (moduł może zablokować kartę nieprawidłowo ustawionym kodem PIN, gdyż podaje PIN bez udziału użytkownika przy każdej incjalizacji modułu). W przypadku zablokowania karty, należy ją wyjąć z modułu, włożyć do zwykłego telefonu komórkowego i odblokować kodem PUK.
Numer centrum SMS właściwy dla danego operatora komórkowego. Numer powinien być w pełnej międzynarodowej postaci +<CC><NDC><SN>.
Nr odbiorcy do którego będą wysyłane wszelkie SMS z modułu LB-480. Numer powinien być w pełnej międzynarodowej postaci +<CC><NDC><SN>.
Opcja ta powoduje połączenie z siecią GPRS. Połączenie takie pozwala na transmisję danych. Bez połączenia z siecią GPRS moduł ma funkcjonalność ograniczoną wyłącznie do wysyłania SMS.
Jeśli transmisja danych nie jest potrzebna, nie należy jej włączać, gdyż wiąże się ona często z dodatkowymi kosztami i limitami - zależnie od planu taryfowego użytej karty SIM.
APN - nazwa punktu dostępowego, w komplecie z nazwą użytkownika i hasłem wymagane są do połączenia z siecią GPRS i transmisji danych. Parametry te są udpostępniane przez operatora sieci komórkowej.
Funkcja połączenia z proxy/lbx pozwala na nawiązanie połączenia do transmisji danych z programem lbx, w sytuacji gdy LB-480 z modułem GSM korzysta z typowego publicznego APN do transmisji danych. W takiej sytuacji adres IP modułu jest zwykle przydzielany z puli adresów dla sieci prywatnych i tym samym nie jest możliwe połączenie się z modułem ze strony programu lbx (nieznany adres modułu). Korzystając z tej opcji, następuje odwrócenie ról - moduł łączy się pierwszy ze znanym adresem (proxy lub lbx) i pozwala tym samym na transmisję danych.
Adres IP, nr portu i hasło dostępu do proxy lub programu lbx, z którym ma nastąpić połączenie.
Diody sygnalizacyjne RDY i ACT można wyłączyć w konfiguracji modułu.
Gotowość modułu do pracy: dioda świeci w sposób ciągły. Nie oznacza to połączenia z siecią, tylko stan włączenia modułu i gotowość do pracy.
Aktywność modułu: dioda mruga w czasie aktywności modułu (wysyłania danych do sieci).
Diody LINK/RX/TX dla odpowiedniego portu:
Sygnalizacja stanu modułu:
zgaszona: brak modułu lub jego nieprawidłowe działanie (awaria),
szybkie mruganie (≅ 4 razy na sekundę): moduł działa, brak połączenia, poszukiwanie sygnału,
powolne mruganie (≅ raz na sekundę): moduł działa, połączenie z siecią GSM, brak połączenia z siecią GPRS do transmisji danych,
stałe świecenie: moduł działa, połączenie z siecią GSM i GPRS.
Mruganie w trakcie wysyłania danych do modułu.
Mruganie w trakcie odbierania danych z modułu.