Spis treści
W typowej instalacji niezbędne jest zapewnienie zasilania modułu oraz połączenie z komputerem PC (lub innym urządzeniem) odczytującym dane. Do zasilania należy wykorzystać zewnętrzny zasilacz sieciowy, dowolne zewnętrzne źródło zasilania 12 V DC lub w specjalnej wersji POE można skorzystać z zasilania przez Ethernet (POE - Power Over Ethernet).
Do połączenia z komputerem PC przeznaczony jest port sieci Ethernet i USB.
Najbardziej typowy sposób zasilania to zasilacz sieciowy 12V o wydajności min. 600mA (w przypadku wykorzystania wszystkich wejść typu S300 i ewentualnych zwarć na tych wejściach). Jeżeli wykorzystywane są moduły rozszerzeń, to należy odpowiednio uwzględnić pobór prądu przez te moduły.
Power Over Ethernet – zasilanie przez kabel Ethernet pozwalające wyeliminować dodatkowy zasilacz sieciowy i znacząco uprościć instalację. Do zasilania przez POE wymagana jest specjalna wersja LB-480-POE, jak również wymagane są odpowiednie urządzenia sieciowe (switch z zasilaczem POE lub dodatkowy zasilacz typu midspan). W wersji POE można również używać dowolnego innego źródła zasilania, w razie braku zasilania POE.
Moduł LB-480 należy przyłączyć do hub'a lub switch'a sieciowego za pomocą standardowego kabla Ethernet (skrętka RJ45, kabel prosty bez przeplotu).
Jeżeli moduł będzie podłączony bezpośrednio do karty sieciowej w komputerze, do połączenia wykorzystać należy odpowiedni kabel sieciowy z przeplotem.
Moduł LB-480 należy podłączyć do portu USB komputera za pomocą standardowego kabla typu A/B:
Moduł LB-480 ze względu na potencjalnie zbyt duży wymagany prąd zasilania nie może być zasilany z portu USB i wymaga własnego źródła zasilania.
Moduł LB-480 z izolacją galwaniczną portu USB wykorzystuje zasilanie z portu USB do zapewnienia działania samej izolacji galwanicznej od strony PC. Pobór prądu jest mały - max. 10 mA.
Moduł LB-480 wymaga instalacji dedykowanego sterownika dla prawidłowego działania w systemie Windows.
W tych wersjach systemu, sterownik jest instalowany automatycznie, pod warunkiem że w ustawieniach systemu jest zezwolenie na automatyczne instalowanie sterowników.
Jeżeli sterownik nie zostanie zainstalowany automatycznie i system powiadomi o niepowodzeniu instalacji sterownika, należy włączyć automatyczne instalowanie sterowników:
Menu Start -> Panel Sterowania -> System -> Zaawansowane ustawienia systemu -> Sprzęt -> Ustawienia instalacji urządzeń -> Tak, automatycznie lub Zawsze instaluj najlepsze oprogramowanie sterownika z Windows Update.
W systemie Windows 7, nawet jeśli sterownik zostanie zainstalowany automatycznie, w Menedżerze Urządzeń będzie wyświetlana nieprawidłowa nazwa urządzenia (WinUsb zamiast LB-480). Mimo to urządzenie działa w pełni poprawnie i można na tym poprzestać. Jeśli chcemy mieć prawidłową nazwę urządzenia w Menedżerze Urządzeń, należy zainstalować sterownik wg opisu poniżej, dla starszych systemów.
Dla starszych systemów Windows niezbędne jest zainstalowanie ręczne odpowiedniego sterownika.
Kolejność operacji:
rozpakować go w dowolnym tymczasowym miejscu na dysku w komputerze,
odnaleźć urządzenie w Menedżerze Urządzeń, lub jeśli system sam zapyta o sterownik, nie trzeba go szukać,
wybrać operację Zaktualizuj Sterownik,
wybrać opcję Przeszukaj komputer / Wskaż lokalizację,
wskazać wcześniej rozpakowany katalog ze sterownikiem,
jeżeli system poinformuje że nie może zweryfikować wydawcy, należy zatwierdzić instalację tego sterownika,
system powiniem poinformować o sukcesie instalacji.
Sposób podłączenia źródła sygnału zależny jest od typu tego źródła. Każde z wejść może pracować w dowolnym trybie niezależnie od pozostałych wejść, pozwalając dołączyć do każdego wejścia inny wariant źródła sygnału. Możliwe są następujące warianty:
Sposób podłączenia miernika z interfejsem S300 jest następujący:
Zasilanie miernika S300 pochodzi z modułu LB-480. Polaryzacja linii nie ma znaczenia - każdy miernik z interfejsem S300 pracuje poprawnie przy dowolnym podłączeniu. Moduł jest zabezpieczony przed zwarciem linii S300 z ograniczeniem prądu do wartości ok. 50mA.
Pomiar temperatury odbywa się za pomocą sondy termistorowej lub Pt1000. Sposób podłączenia sondy temperatury jest następujący:
Sonda temperatury wyposażona jest w dedykowany termistor lub czujnik Pt1000, zapewniający optymalną dokładność i zakres pomiaru. Ze względu na rezystancyjny charakter czujnika, polaryzacja linii nie ma znaczenia.
Rozwarcie linii (brak czujnika) oraz zwarcie linii jest odpowiednio sygnalizowane przez moduł LB-480 - gaśnie dioda odpowiadająca danemu wejściu, stosowna informacja jest również dostępna przy odczycie danych, w formacie zależnym od protokołu komunikacyjnego.
Ten tryb pracy wejścia pozwala na dołączenie dodatkowych czujników z wyjściem analogowym 0-10V. Sposób podłączenia źródła sygnału jest następujący:
Polaryzacja linii ma tutaj znaczenie. Styk 1 to masa, styk 2 to mierzone napięcie. Moduł LB-480 zabezpieczony jest przed skutkami odwrotnego podłączenia źródła sygnału, jak również przed przekroczeniem napięcia wejściowego nominalnego zakresu pomiaru.
Ten tryb pracy wejścia pozwala na dołączenie czujników pomiarowych z wyjściem pętli prądowej 0-20mA. Sposób podłączenia źródła sygnału jest następujący:
Polaryzacja linii ma tutaj znaczenie. Styk 1 to masa, styk 2 ma polaryzację od strony źródła zasilania.
Wejście zwierne pozwala na wykrycie stanu zwarcia linii (lub jej niskiej rezystancji, w pewnym zakresie). Wejście impulsowe pozwala na zliczanie impulsów zwiernych na wejściu. Polaryzacja linii nie ma znaczenia. Sposób podłączenia styku zwiernego jest następujący:
Wejście przełącznika z detekcją stanu linii pozwala na dołączenie styku zwiernego, z detekcją stanu zwarcia i przerwania linii. Pozwala to na bardziej niezawodną obsługę przełącznika niż wejście zwierne opisane powyżej - pozwala bowiem na wykrycie stanu awarii linii lub jej sabotażu. Polaryzacja linii nie ma tutaj znaczenia. Podłączenia należy dokonać wg następującego schematu: