Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Systemy pomiarowe » Elementy systemów » Czujniki systemowe » Wiatromierz LB-746

LB-746 - Wiatromierz, miernik kierunku i prędkości wiatru

Wiatromierz anemometr LB-746
  • Wiatromierz - anemometr
  • Pomiar prędkości wiatru i kierunku wiatru
  • Odporny na trudne warunki pracy
  • Prosty montaż wiatromierza:
    • dwuprzewodowe połączenie
    • na jednym maszcie
  • Cyfrowa transmisja wyników pomiarów

Opis wiatromierza (anemometru)

Przeznaczenie

Wiatromierz LB-746 przeznaczony jest do pomiaru prędkości i kierunku składowej poziomej wiatru. Ten anemometr wykonany jest na bazie elementów mechanicznych produkcji firmy Young USA. Pierwotnie został zaprojektowany do zastosowań morskich (boje morskie), dzięki czemu charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję i niewielką wagą.

Konstrukcja

Obudowa wiatromierza, wiatraczek i większość wewnętrznych podzespołów zostało wykonanych z tworzyw sztucznych odpornych na wpływ promieniowania UV i korozję pod wpływem zasolenia powietrza i innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Łożyska kulkowe wiatraczka i osi pionowej obrotu miernika wykonano ze stali nierdzewnej. Hermetyczność wiatromierza zapewniają uszczelki teflonowe i specjalny smar o niskim i stałym współczynniku tarcia w szerokim zakresie temperatur.

Układ elektroniczny anemometru jest zabezpieczony przed dostępem wilgoci zalewą silikonową i dodatkowo posiada metalowy ekran zabezpieczający (w pewnym stopniu) przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Zasada działania

Obroty śmigiełka o czterech łopatkach przenoszą się na ruchy sześciobiegunowego magnesu wzbudzając w cewce prąd zmienny o częstotliwości proporcjonalnej do prędkości wiatru. Cewka zamocowana jest w nieruchomej części miernika. Częstotliwość sygnału mierzona jest przy pomocy liczników mikroprocesora wiatromierza.

Kierunek wiatru przenosi się na położenie suwaka potencjometru, którego napięcie mierzone jest przetwornikiem analogowo-cyfrowym zintegrowanym z mikroprocesorem wiatromierza.

Elektryczne sygnały z czujników wiatromierza są przeliczane w mikroprocesorze z uwzględnieniem współczynników kalibracji zapisanych w pamięci programu. Dodatkowo wyniki pomiaru kierunku wiatru są uśredniane za osiem ostatnich pomiarów, dzięki czemu eliminowane są chwilowe oscylacje czujnika wokół osi pionowej. Wyniki te są wysyłane z przyrządu w postaci cyfrowej do nadrzędnego systemu zbierania danych.

Anemometr jest wyposażony w cyfrowy interfejs prądowy o przebiegach czasowych analogicznych ze standardem RS232C. Interfejs ten, oprócz transmitowania danych, służy także do zasilania wiatromierza - wykorzystując do tego celu dwuprzewodową linię (np. typu stosowanego w instalacjach telefonów), przy czym biegunowość dołączenia przewodów interfejsu do wiatromierza jest dowolna.

Wyniki pomiarów są wysyłane z anemometru w postaci cyfrowej (pętla prądowa) do nadrzędnego systemu zbierania danych, którym może być: stacja meteorologiczna LB-741, koncentrator LB-480, LB-489 lub LB-476, specjalistyczny panel odczytowy: stacjonarny LB-724 lub przenośny LB-755 lub komputer: poprzez interfejs RS-232 (z wykorzystaniem  konwertera LB-371) lub poprzez interfejs USB (za pomocą  konwertera LB-375). Parametry interfejsu umożliwiają przesyłanie danych oraz zasilanie wiatromierza jedną dwuprzewodową ekranowaną linią o dowolnej polaryzacji, co upraszcza instalację. Długość linii transmisyjnej ograniczona jest jedynie rezystancją użytego przewodu (rezystancja obydwu żył przewodu nie może przekraczać 100 om.

Montaż miernika

Wiatromierz jest mocowany przy pomocy obejmy na pionowej rurze 1" o średnicy zewnętrznej 34 mm. W zestawie znajduje się dodatkowy pierścień, pozwalający na zapamiętanie kierunku odniesienia przy konserwacji.

W celu zabezpieczenia wiatromierza przed wyładowaniami atmosferycznymi należy uzupełnić zestaw o instalację odgromową w bezpośrednim sąsiedztwie miernika, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami jej stosowania. Zalecane jest również uzupełnienie połączenia przewodowego z urządzeniem współpracującym o ochronnik, np. LB-340.

Parametry techniczne wiatromierza

Czujnik prędkości
Prędkość maksymalna wiatru 90 m/s
Prędkość minimalna wiatru 1 m/s
Dokładność 0,3 m/s albo 1 % pomiaru
Liniowość 2 %
Czujnik kierunku
Zakres obrotu 360° (bez końca)
Zakres działania pomiaru 355°
Dokładność 3°
Liniowość 0,25 %
Wymiary zewnętrzne zestawu
Wysokość 370 mm
Długość 550 mm
Średnica wiatraczka 180 mm
Średnica zewnętrzna masztu 34 mm
Waga 1,3 kg
Inne parametry
Rozdzielczość pomiaru anemometru prędkości: 0.1 m/s
kierunku: 1°
Zasilanie napięcie 8...24V DC,
prąd 15...25 mA.
Interfejs  cyfrowej pętli prądowej.
Zakres temperatur pracy -40...+50°C
  • Trwałość: wymagana konserwacja mechaniki wiatromierza co 2 lata.
  • Przewód przyłączeniowy (przykładowo): YTKSY 1x2x0.5 ekw
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Wiatromierz - anemometr LB-746
Wiatromierz LB-746 to precyzyjny miernik prędkości i kierunku wiatru. Możliwość zapisu danych. Inne wiatromierze, anemometry i rejestratory pomiarów
Ocena: 5/5, liczba głosów: 16
  • dodaj swoją ocenę