Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Wiatromierze » Wiatromierz FT722

FT722 - Ultradźwiękowy wiatromierz, miernik kierunku i prędkości wiatru, anemometr

Wiatromierz FT TECHNOLOGIES FT722
  • Wiatromierz ultradźwiękowy
  • Anemometr
  • Pomiar prędkości i kierunku wiatru
  • Niewielkie rozmiary
  • Brak części ruchomych
  • Meteorologia, turbiny wiatrowe, systemy morskie NMEA
  • Cyfrowa lub analogowa transmisja wyników pomiarów
  • Producent: FT Technologies
UWAGA: Urządzenie wycofane z oferty, zastąpione przez wiatromierz ultradźwiękowy FT742.

Przeznaczenie ultradźwiękowego wiatromierza elektronicznego

Anemometr elektroniczny firmy FT Technologies typu FT722 służy do precyzyjnego pomiaru prędkości i kierunku wiatru. Wiatromierz jest idealny do zastosowań wymagających dokładnego i niezawodnego pomiaru w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Wytrzymałość i niezawodność wiatromierza FT722 sprawiły, że jest on używany na całym świecie przez czołowych światowych producentów turbin wiatrowych w układach ich sterowania. Wiatromierz FT722 znakomicie nadaje się do modernizacji istniejących systemów pomiaru wiatru. Czujnik FT722 to kompaktowe rozwiązanie w przypadku potrzeby wymiany istniejącego wiatromierza mechanicznego. Wiatromierz FT722 nie ma części ruchomych, które ulegają zużyciu lub degradacji, przez co czas przestoju turbiny wiatrowej jest mniejszy, jej wydajność jest większa, a kontrola odchylenia jest bardziej skuteczna. Dzięki zaktualizowanemu oprogramowaniu i poprawionej dokładności jest on również zamiennikiem funkcjonalnym czujnika FT Technologies typu FT702.

Czujnik wiatru FT722 produkowany jest w dwóch opcjach wyjścia sygnału: cyfrowego lub analogowego. Interfejs cyfrowy RS-485 może być używany do odczytów prędkości i kierunku wiatru, jak również do skonfigurowania lub sprawdzenia wewnętrznych ustawień czujnika. Wiatromierz wysyła i odbiera znaki ASCII, lecz można go skonfigurować tak, aby wyprowadzał komunikaty zgodne z NMEA 0183 MWV. W takim przypadku wiatromierz może zostać włączony do morskich systemów nawigacyjnych NMEA. Po wykryciu nieprawidłowości w odczycie parametrów wiatru wysyłany jest komunikat błędu (flaga - znak ASCII 1), co odróżnia go od wcześniejszego modelu FT702. Opcja anemometru z interfejsem RS-485 umożliwia także bezpośrednią integrację wiatromierza z innymi monitorami oraz rejestratorami danych, jak LB-480 lub LB-490.

Anemometr w wersji analogowej posiada dwa wyjścia pętli prądowych 4-20 mA. Każde wyjście dostarcza prąd, którego wartość jest proporcjonalna do prędkości albo kierunku wiatru. Po wykryciu nieprawidłowości w odczycie parametrów wiatru oba prądy wyjściowe są zmniejszane do konfigurowalnej wartości 1,4-3,9 mA.

Konstrukcja ultradźwiękowego wiatromierza elektronicznego

Anemometr elektroniczny typu FT722 działa w oparciu o opatentowaną technologię FT Technologies o nazwie Acoustic Resonance. Technologia ta umożliwia czujnikom FT722 wykonywanie dokładnych pomiarów w niewielkiej przestrzeni. Oznacza to, że anemometry ultradźwiękowe serii FT7xx są małe, łatwe do ogrzania, trwałe i mocne. W porównaniu do mechanicznych i innych technologi ultradźwiękowych  pomiaru wiatru rozwiązanie Acu-Res jest najbardziej niezawodne.

Wiatromierz FT702 zasada działania

Ultradźwiękowy miernik wiatru FT7xx składa się z pary  równoległych płytek, zwanych górnym i dolnym reflektorem. W płaszczyźnie poziomej struktura jest otwarta i powietrze przepływa swobodnie między płytkami. W kierunku pionowym przepływ jest ograniczony przez reflektory, a średnia prędkość powietrza w tym kierunku jest pomijalna. Akustyczne fale ultradźwiękowe są generowane i odbierane za pomocą trzech membran wibracyjnych sprzężonych z taką samą liczbą elementów piezoelektrycznych. Membrany są ułożone w trójkącie, jak to pokazano na schemacie obok. Ruch powietrza jest mierzony poprzez pomiar spowodowanej wiatrem zmiany fazy w sygnale ultradźwiękowym przechodzącym przez wnękę pomiarową. Różnica w fazie netto pomiędzy parą nadawczą i odbiorczą jest wskaźnikiem przepływu powietrza wzdłuż osi pary. Poprzez pomiar wszystkich trzech par wyznaczane są wektory składowe strumienia powietrza wzdłuż boków trójkąta. Wektory są analizowane w celu uzyskania ogólnych wartości prędkości i kierunku wiatru. Czujnik wykorzystuje złożone algorytmy przetwarzania sygnałów i analizę danych, wykonując sekwencję wielu pomiarów, aby w efekcie obliczyć prędkość i kierunek wiatru.

Anemometr typu FT722  wyposażony jest w termostatycznie kontrolowany system ogrzewania całego korpusu. Czujnik FT722 utrzymuje temperaturę w zadanej przez użytkownika nastawie w zakresie od 0°C do 55°C. Do rozprowadzania ciepła na całym czujniku wykorzystywanetrzy sterowane programowo ogrzewacze.

Montaż ultradźwiękowego wiatromierza elektronicznego

Wiatromierz FT722 dwie opcje montażowe FF i PM

Wiatromierz FT722 produkowany jest w dwóch opcjach montażu: z płaskim przodem (Flat Front - FT722-FF) oraz  do montażu na rurze (Pipe Mount - FT722-PM). Czujnik wiatru z płaskim przodem przeznaczony jest do szybkiego i łatwego montażu na metalowym wsporniku, co umożliwia bezbłędne dopasowanie czujnika do centralnej osi turbiny wiatrowej. System montażu rurowego (PM) za pomocą adaptera FT090 jest preferowany do zastosowań meteorologicznych. Zapewnia ulepszoną ochronę anemometru przed wyładowaniami atmosferycznymi i warunkami środowiska, ponieważ kabel komunikacyjny i zasilający jest całkowicie zamknięty wewnątrz rury.

Czujnik wiatru FT722 może mieć jedną z dwóch opcji wyjścia sygnału pomiarowego: cyfrową lub analogową. Złącza sygnałowe są szczelne i odporne na korozję. Czujnik FT722-D z wyjściem cyfrowym ma złącze 5-końcówkowe, a czujnik FT722-A z wyjściem analogowym ma złącze 8-końcówkowe. Szczegóły odnośnie typów złączy, okablowania oraz różnorodnych opcji instalacji znajdują się w dostarczanej z anemometrem dokumentacji.

Anemometr ultradźwiękowy FT722 jest wyposażony w oddzielny system ostrzegania o przekroczeniu maksymalnej prędkości wiatru. Jest on domyślnie wyłączony, a w takim przypadku zdarzenie przekroczenia prędkości jest pokazywane przez komunikat (flagę) błędu. Układ detekcji przekroczenia prędkości może być włączony na żądanie przez FT Technologies przed wysyłką wiatromierza.

Parametry techniczne ultradźwiękowego wiatromierza elektronicznego FT722

CZUJNIK PRĘDKOŚCI
Prędkość maksymalna wiatru 50 m/s (180 km/h)
Dokładność
zakres 0-16 m/s
+/-0,3 m/s
zakres 16-40 m/s
+/-2%
zakres 40-50 m/s
+/-4%
Rozdzielczość pomiaru prędkości
0,1 m/s
CZUJNIK KIERUNKU
Azymut, zakres
0-360°
Dokładność pomiaru kierunku
zakres +/-10°
2° RMS
poza zakresem +/-10°
4° RMS 
Rozdzielczość pomiaru kierunku
1°
WYMIARY ZEWNĘTRZNE
Wysokość 161 mm
Szerokość 56 mm
Waga (FT722-FF) 0,32 kg
Waga (FT722-PM)
0,35 kg
WYJŚCIE SZEREGOWE (FT722-D)
Interfejs
RS-485
Izolacja galwaniczna od zasilania i obudowy
Formaty
ASCII
NMEA
Szybkość pomiarów
10 pomiarów na sekundę
WYJŚCIE ANALOGOWE (FT722-A)
Interfejsy 2 x 4-20 mA
Izolacja galwaniczna od zasilania i obudowy
Szybkość pomiarów 10 pomiarów na sekundę
INNE PARAMETRY
Klasa szczelności
IP66/67, EN 60259
Zakres temperatur pracy -40...+85°C
Wilgotność
0...100%
Wysokość pracy
0...4000 mnpm
Zakres ustawienia ogrzewacza
0...55°C
Napięcie zasilania
20-30 V DC (24 V nom.)
Pobór prądu (ogrzewacz wyłączony)
31 mA (typ.)
Pobór prądu (ogrzewacz włączony) 0,1...4 A, maks. 6 A
Pobór mocy ograniczony do maks. 99 W
Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Ultradźwiękowy wiatromierz elektroniczny FT Technologies FT722
Anemometr działa w oparciu o opatentowaną technologię Acu-Res, która umożliwia precyzyjnych pomiarów w niewielkiej przestrzeni.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę