Elektronika Laboratoryjna - Monitoring temperatury i wilgotności
www.label.pl | LAB-EL Logo | tel. +48 22 753 61 30 | fax +48 22 753 61 35
LAB-EL » Przyrządy » Meteorologiczne » Przyrządy i czujniki » Światłomierze

LB-900 – Miernik natężenia światła

Pyranometr - miernik promieniowania słonecznego LB-900
  • Miernik promieniowania słonecznego
  • Luksomierz, światłomierz, fotometr
  • Pomiar natężenia promieniowania, pomiar światła
  • Szeroki zakres temperatur pracy
  • Dwuprzewodowe połączenie – transmisja wyników na duże odległości
  • Współpraca z czujnikami promieniowania

Opis miernika natężenia światła LB-900

Miernik natężenia światła (światłomierz, pyranometr, luksomierz, fotometr) LB-900 jest przeznaczony do pomiaru natężenia promieniowania słonecznego w zakresie widmowym odpowiadającym zakresowi oka ludzkiego. Światłomierz LB-900 składa się z mikroprocesorowego układu pomiarowego oraz z wewnętrznego czujnika promieniowania – fotodiody krzemowej. Luksomierz LB-900 jest urządzeniem stacjonarnym, o niewielkich rozmiarach, zasilanym z zewnętrznego źródła.

Miernik natężenia światła w wersji LB-900 korzysta z wbudowanej fotodiody krzemowej, natomiast w wersji LB-901/LB-902 wykorzystuje zewnętrzne czujniki promieniowania produkcji firmy Kipp & Zonen. Pomiar światła jest dokonywany przetwornikiem analogowo-cyfrowym o wysokiej dokładności. Na podstawie zmierzonego napięcia z wewnętrznego czujnika promieniowania oraz cyfrowych danych kalibracyjnych zapamiętanych podczas wzorcowania w pamięci przyrządu mikroprocesor wbudowany w przetwornik oblicza aktualny wynik pomiaru natężenia promieniowania.

Światłomierz LB-900 jest wyposażony w cyfrowy interfejs prądowy S300 o przebiegach czasowych zbliżonych do standardu RS232C. Interfejs ten, oprócz transmitowania danych, służy także do zasilania pyranometru, wykorzystując do tego celu dwuprzewodową linię (np. typu telefonicznego), przy czym biegunowość dołączenia przewodów interfejsu jest dowolna.

Za pomocą interfejsu S300 miernik promieniowania słonecznego LB-900 może być dołączony do dowolnego systemu rejestracji (zbierania danych), np. za pomocą konwertera LB-371 do interfejsu RS232C lub za pomocą  konwertera LB-371 do interfejsu RS232C lub za pomocą  konwertera LB-375 do interfejsu USB dowolnego komputera, do stacji meteorologicznej LB-741 albo do koncentratorów z interfejsem Ethernet: LB-489 lub rejestratora danych LB-480. Umożliwia to zdalne i automatyczne zbieranie danych pomiarowych z miernika natężenia światła LB-900 oraz rejestrację, archiwizacje i wizualizację zebranych danych z wykorzystaniem programu LBX.

Światłomierz LB-900 nie posiada mechanicznych elementów kalibracyjnych (np. potencjometrów). Kalibracja urządzenia polega na przesłaniu danych kalibracyjnych uzyskanych we wzorcowych warunkach oświetlenia przez interfejs cyfrowy do nieulotnej pamięci przyrządu. Gwarantuje to wygodę i wysoką dokładność kalibracji oraz stabilność pomiaru światła przez długi czas.

Elektronika miernika promieniowania słonecznego LB-900 jest zalewana masą silikonową, co czyni go odpornym na przebywanie w warunkach otwartej przestrzeni.

Dane techniczne światłomierza LB-900

PARAMETRY POMIAROWE
 Zakres pomiaru  0...2000 W/m2
 Dokładność  5 %
 Rozdzielczość pomiaru  0,1 W/m2
 Zakres widmowy  450...650 nm (odpowiadający zakresowi oka ludzkiego)
WARUNKI PRACY
 Temperatura -40...+85 °C
 Wilgotność 0...100 %
ZASILANIE
zakres napięć 8..24 V DC  
pobór prądu 4 mA średnio
25 mA maksymalnie

Interfejs

  • Parametry transmisji: czasowe zgodne z RS232C, 300 bps, 7 bitów informacyjnych, bez kontroli parzystości, 1 bit stopu pracujący w standardzie tzw. cyfrowej pętli prądowej .

Wymiary zewnętrzne

  • Obudowa aluminiowa lakierowana, wymiary zewnętrzne: 120 x 65 x 45 mm.

Inne czujniki promieniowania (pyranometry, luksomierze) - oferta na indywidualne zapytanie.

Zobacz również
Zobacz również
starstarstarstarstar
Ocena produktu
Miernik natężenia światła, promieniowania słonecznego LB-900
Stacjonarny miernik natężenia światła LB-900 przeznaczony jest do pomiaru natężenia promieniowana słonecznego w zakresie światła widzialnego dla oka ludzkiego.
Ocena: 5/5, liczba głosów: 14
  • dodaj swoją ocenę