Pomiary poziomu wody: miernik przepływomierz LB-810W
|
Opis
Miernik poziomu wody LB-810W jest przystosowany do ciągłego pomiaru poziomu wody w zbiornikach zamkniętych i otwartych oraz w rzekach wykorzystując zasadę echosondy (pomiar czasu powrotu echa fali ultradźwiękowej). Dodatkowo, jeżeli pomiar poziomu wody dokonywany jest nad rzeką (kanałem, kanałem ze zwężką, kanalem z przelewem itp), oraz jeżeli znana jest charakterystyka zależności natężenia przepływu wody od jej poziomu (spiętrzenia), to przyrząd może obliczyć aktualny przepływ wody. Zastosowany w przyrządzie mikroprocesor przelicza wówczas uzyskany wynik pomiaru odległości (spiętrzenia H) na wielkość przepływu (Q), na podstawie zadanej charakterystyki Q=f(H). Do nieulotnej pamięci miernika należy wówczas podczas instalacji wprowadzić (za pomocą współpracującego z przepływomierzem programatora LB-811) znaną wcześniej charakterystykę (maksymalnie 19 punktów pomiarowych). Należy zaznaczyć, że wprowadzenie do pamięci przyrządu tabeli charakterystyki nie jest ostateczne i może być powtórzone wielokrotnie. Po zaprogramowaniu przepływomierza LB-810W programator LB-811 jest odłączany, co zabezpiecza przepływomierz przed omyłkowym przeprogramowaniem go przez użytkownika.
Poza pomiarami poziomu wody, innym zastosowaniem miernika może być pomiar grubości warstwy śniegu.
Miernik poziomu wody został wyposażony w 2 przekaźniki, które mogą być uruchomione po przekroczeniu zaprogramowanych wcześniej poziomów mierzonej wody. Sygnały z przekaźników mogą uruchamiać np. pompy albo sygnał alarmowy w sytuacjach zagrożenia.
Wyjścia analogowe (4..20 mA oraz 0...10V) przekazują wybrany wynik pomiaru (poziom wody albo wielkość przepływu) umożliwiając dołaczenie rejestratora analogowego albo dowolnego urządzenia wykonawczego o działaniu proporcjonalnym.
Wyjście cyfrowe S300 LAB-EL dostarcza na bieżaco informacji o wynikach pomiarów poziomu wody i może być dołączone (bez dodatkowych urządzeń pośredniczących) do jednego z wejść terenowej stacji meteorologicznej LB-741, która ponadto pozwala na dołaczenie szeregu innych czujników meteorologicznych oraz równoległą rejestrację i transmisję drogą radiową wszystkich danych pomiarowych do bazy (np do centrum zarzadzania kryzysowego, przeciwpowodziowego itp.). Z wyjściem cyfrowym współpracują również inne urządzenia LAB-EL, np: uniwersalny panel odczytowy LB-724 (pozwalający na równoległe wyświetlenie wyniku pomiaru w oddalonym miejscu), konwerter LB-486 (pozwalający np. na stworzenie internetowej stacji meteorologicznej). Wyjście to, poprzez konwerter LB-371, można także dołaczyć bezpośrednio do komputera PC. Do połaczenia miernika LB-810W z wymienionymi urządzeniami służy dwużyłowy przewód, którego długość może wynosić do 500 metrów (przy zastosowaniu przewodu telefonicznego 2x0,5 mm).
Miernik poziomu wody składa się z dwu części: sondy (w wersji A, B, albo C), montowanej na wysięgniku nad mierzonym lustrem wody, oraz ze sterownika, montowanego w pomieszczeniu zamkniętym albo w dodatkowej metalowej skrzynce w przypadku instalacji na otwartej przestrzeni. Obie części miernika są połaczone przewodem czterożyłowym w ekranie o długości do 30 metrów. Zasilanie doprowadzone jest do sterownika (sonda zasilana jest ze sterownika).
Funkcje miernika poziomu wody
Funkcje realizowane przez miernik poziomu wody - przepływomierz LB-810W:
- pomiar poziomu wody,
- sterowanie urządzeniami wykonawczymi w zależności od określonego stanu (przekaźniki),
- wskazywanie wartości przepływu chwilowago (wyświetlacz LED),
- wskazywanie przepływu skumulowanego (dobowego),
- zapamiętywanie 28 ostatnich przepływów dobowych w nieulotnej pamięci (albo stanów maksymalnych wody),
- wskazywanie awaryjnych stanów pracy,
- możliwość pracy w systemach automatycznych stacji meteorologicznych i hydrologicznych,
- możliwość pracy w systemach automatyki (wyjścia prądowe, napięciowe),
- możliwość programowania przez użytkownika wielu parametrów pracy (programatorem LB-811),
- możliwość pracy z dowolnym kształtem rzeki, kanału, przepływu lub zwężki,
- automatyczna kompensacja zmian prądkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej spowodowanej zmianą parametrów ośrodka (temperatura, ciśnienie, zanieczyszczenia) po przez zastosowanie pomiaru odległości od pręta referencyjnego.
Dane techniczne
- Przetwornik pomiarowy: piezoelektryczna sonda ultradźwiękowa firmy SIEMENS.
- Odległość sondy od lustra cieczy może zawierać się z zakresie (różne wersje sondy):
- sonda typu A: 0,4 .. 1,3 m,
- sonda typu B: 0,7 .. 3,0 m,
- sonda typu C: 1,0 .. 6,0 m.
- Błąd pomiaru odległości:
- sonda typu A: +/- 0,5 mm,
- sonda typu B: +/- 1 mm,
- sonda typu C: +/- 2 mm.
- Zakres temperatur pracy :
- sondy -25.. +60 °C,
- sterownika -40 .. +60 °C.
- Wyjścia analogowe:
- pętla prądowa 4 .. 20 mA,
- wyjście napięciowe 0 .. 10 V.
- Wyjścia przekaźnikowe przekroczenia zadanego poziomu: obciążalność 230V / 2A.
- Interfejs cyfrowy: S300, prędkość transmisji 300 bodów, 7 bitów danych 1 bit stopu.
- Rejestracja przepływu: przepływomierz rejestruje w pamięci nieulotnej wartości i daty rejestracji dwudziestu ośmiu ostatnich wartości dobowego przepływu skumulowanego albo poziomu wody.
- Zasilanie: 230V / 50 Hz / 30 VA
- Wymiary zewnętrzne:
- sondy: 80 x 80 x 150 mm,
- sterownika (szer. x wys. x głęb.): 280 x 220 x 145 mm (w obudowa z tworzyw sztucznych).
- Stopień ochrony obudowy:
- sondy IP67,
- sterownika IP64.