Bateryjne rejestratory niskich temperatur do dystrybucji szczepionek, świadectwa wzorcowania
- Miniaturowe, bateryjne rejestratory
- Sondy do niskich temperatur do -100ºC (opcja do -200ºC)
- Interfejsy: USB, WiFi, GSM albo Bluetooth
- Oprogramowanie do odczytu danych
- Zastosowania w medycynie, farmacji, laboratoriach
- Świadectwo wzorcowania (opcja)
Wymaganie przechowywania szczepionek w ekstremalnie niskich temperaturach
Koronawirus opanował całą planetę, dla której jedynym wybawieniem wydaje się dziś być szczepionka. W wielu ośrodkach trwają gorączkowe prace na jej opracowaniem. Pierwszym poważnym sukcesem zakończyły się testy laboratoryjne szczepionki Pfizera, po których BioNTech i Pfizer rozpoczął w Niemczech fazę badań klinicznych nad potencjalną szczepionką przeciw COVID-19.
Dostawy szczepionki na potrzeby badań klinicznych będą zapewniane przez posiadające certyfikat GMP zakłady produkcyjne BioNTech wytwarzające mRNA w Europie. Pfizer podaje, że szczepionka jest skuteczna w 90 procentach. Może jednak szybko przestać działać, ponieważ wirus szybko mutuje, co może oznaczać konieczność częstszego sczepienia nowymi odmianami szczepionki, może nawet co pół roku.
Istotnym problem jest kwestia dystrybucji szczepionek, ponieważ kluczowym składnikiem szczepionki Biontech-Pfizer jest mRNA, które jest niestabilne i wymaga przechowywana w bardzo niskiej temperaturze około -70 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze, cechującej zwykłe lodówki, szczepionka zachowuje swoje właściwości do kilku dni. Dodatkowym wyzwaniem jest podawanie szczepionki, ponieważ potrzebne są dwie dawki w odstępie kilku tygodni. Odporność na koronawirusa ma pojawić się w tydzień po drugim szczepieniu.
Ogólnoświatowa dystrybucja szczepionki Biontech-Pfizer zaczyna
wyglądać na trudną do przeprowadzenia operację logistyczną, wymagająca
specjalnych niskotemperaturowych termostatów oraz termometrów do
monitorowania temperatury, rejestrowania i sygnalizowania stanów
zagrożenia transportowanych szczepionek.
Monitorowanie ekstremalnie niskich temperatur w przesyłkach
Opracowany w LAB-EL miniaturowy, bateryjny, przenośny rejestrator niskich temperatur LB-532TX posiada połączoną cienkim kablem zewnętrzną niskotemperaturową sondę. Bieżące wyniki pomiarów są widoczne na czytelnym wyświetlaczu LCD i są zapisywane w pamięci rejestratora wraz z czasem pomiaru.Rejestrator LB-532TX idealnie nadaje się do kontrolowania przesyłek ze szczepionkami. Po dołączeniu rejestratora kablem USB do komputera, zarejestrowana historia pomiarów transportowanej szczepionki może być odczytana przez program LOGGER i zaprezentowana w postaci wykresów i raportów pdf. Rejestrator sygnalizuje przekroczenie zaprogramowanych progów alarmowych temperatury przez miganie wyniku pomiaru oraz odnotowuje nieprawidłowe temperatury w raporcie końcowym.
Rejestrator LB-532TX jest zasilany z łatwo wymienialnej baterii litowej, która umożliwia nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka lat. Szczegółowe dane techniczne rejestratora niskich temperatur LB-532TX przedstawiono w jego specyfikacji technicznej.
Bateryjny rejestrator LB-524TX GSM z zewnętrznym czujnikiem niskiej temperatury posiada dodatkowa możliwość wysłania pomiarów do zewnętrznego systemu monitorowania z programem LBX oraz wysyłania przez SMS-y alarmów powiadamiających o wykroczeniu temperatury poza prawidłowy zakres.
Oferowane termometry ze świadectwem wzorcowania zapewniają pomiar temperatury w zakresie od -90 °C do 0°C z błędem nie przekraczającym 0,3ºC.
Monitorowanie ekstremalnie niskich temperatur w magazynach
Do ciągłego monitorowania temperatury w lodówek ze szczepionkami w magazynach hurtowni farmaceutycznych, w SANEPID-ach, w punktach szczepień przeznaczony jest bezprzewodowy, bateryjny termometr rejestrator LB-523TX WiFi z zewnętrznym czujnikiem niskiej temperatury. Termometr LB-523TX wykorzystując lokalną sieć WiFi w obiekcie, przesyła dane do systemu monitorowania.Dla większej ilości lodówek w magazynach hurtowni farmaceutycznych, w SANEPID-ach, w punktach szczepień przeznaczony jest czterokanałowy, bezprzewodowy, bateryjny termometr rejestrator LB-533T4 WiFi z czterema zewnętrznymi czujnikami niskiej temperatury. Termometr LB-533T4 także wykorzystuje lokalną sieć WiFi w obiekcie, przesyłając dane do systemu monitorowania.
Oferowane termometry ze świadectwem wzorcowania zapewniają pomiar temperatury w zakresie od -90 °C do 0°C z błędem nie przekraczającym 0,3ºC.
Monitorowanie niskich temperatur
W węższym zakresie temperatur zastosowanie może mieć miniaturowy bateryjny rejestrator temperatury LB-510T, który nie posiada zewnętrznego czujnika na kablu, co ogranicza zakres mierzonych temperatur do przedziału od -20°C do 60°C. Przekroczenie progów alarmowych sygnalizuje odpowiednio kolorami diody LED, a wyniki można przepisać do komputera podobnie jak z rejestratora LB-532TX.
Wygodny bezprzewodowy odczyt bieżących i zarejestrowanych temperatur z paczek ze szczepionkami może zapewniać bateryjny termohigrometr Bluetooth BLE-LOGGER LB-518, pracujący w zakresie temperatur od -25°C do 65°C. Do obsługi tego rejestratora służą aplikacje przygotowane na smartfony, pozwalające na odczyt historii pomiarów temperatury bez rozpakowywania przesyłek ze szczepionkami: TRANS-LOGGER-B, STORE-LOGGER i PARCEL-LOGGER.
Oferowane termometry ze świadectwem wzorcowania zapewniają pomiar temperatury w zakresie od -20 °C do +60 °C z błędem nie przekraczającym 0,3ºC.
Świadectwo wzorcowania gwarantuje dokładny pomiar niskich temperatur
Dla wszystkich termometrów-rejestratorów zapewniamy możliwość wykonania wiarygodnej adiustowaacji (kalibracji) i wzorcowania (sprawdzenia) w Laboratorium LAB-EL, czyli zapewnienia jakości pomiarów niezbędnej dla dystrybucji szczepionek, tak ważnych w okresie pandemii COVID. Laboratorium LAB-EL jest akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji - Certyfikat akredytacji nr AP 067. Zakres oferowanego wzorcowania temperatury zawiera się w przedziale od -90°C do 650°C oraz w dodatkowym punkcie wzorcowanie w stałej temperaturze ciekłego azotu -195,8°C.