Regulator PID LB-600
Oprogramowanie narzędziowe i użytkowe przyrządów produkcji firmy LAB-EL cz. 4
Andrzej Łobzowski, Wojciech Szkolnikowski, Paweł Lenarcik
LAB-EL Elektronika Laboratoryjna S.J.
artykuł publikowany w piśmie POMIAR nr 3/2005 |
W poprzedniej części cyklu artykułów dotyczących oprogramowania przyrządów oferowanych przez firmę LAB-EL, przedstawione zostało oprogramowanie wspomagające obsługę procesu uprawy pieczarek, z wykorzystaniem regulatora klimatu LB-760 oraz programu LBX. Kolejnym, przedstawianym zbiorem oprogramowania, jest zestaw programów współpracujących z regulatorem-sterownikiem PID LB-600, zwanym w dalszej części artykułu „regulatorem LB-600”.
Opis regulatora PID
Regulator LB-600 wyposażony jest w odpowiednie przyłącze, które umożliwia podłączenie go do systemu komputerowego oraz do podłączenia do niego 4 kanałów cyfrowej pętli prądowej S300. S300 jest systemem interfejsu szeregowego opracowanym dla potrzeb aparatury kontrolno-pomiarowej produkowanej w firmie LAB-EL. Dzięki zastosowaniu w regulatorze PID LB-600 kanałów interfejsu S300, możliwa jest bezpośrednia współpraca np. termohigrometrów LB-710, pyranometrów LB-900, wiatromierzy LB-746 i 747, 8-kanałowych termometrów LB-711, itd., z regulatorem LB-600 oraz wykorzystanie jego ogromnych możliwości, do sterowania różnego rodzaju procesami. Podłączenie regulatora do systemów komputerowych umożliwiają dwa interfejsy, a więc:
- RS232 – służy do:
- programowania regulatora – ładowanie oprogramowania wewnętrznego procesora pomocniczego obsługującego moduł operatorski (klawiatura i wyświetlacze) oraz procesora głównego (oprogramowanie operacyjne) – procedury te są dostępne wyłącznie w procesie produkcji regulatorów,
- programowanie regulatora przez użytkowników przy wykorzystaniu oprogramowania oferowanego przez firmę LAB-EL– z uwagi na specyfikę interfejsu RS232, możliwa jest praca jednego regulatora, podłączonego do jednego portu COM – aby umożliwić pracę kilku regulatorów, należy wykorzystać specjalne karty wieloportowe, które również występują w ofercie firmy LAB-EL.
- RS485 – służy do podłączenia wielu regulatorów do jednego portu szeregowego komputera, poprzez konwerter RS232/RS485 (do 32 lub przy zastosowaniu tzw. repeaterów jeszcze większej liczby).
Rys.1a Układ wieloportowy | Rys.1b Układ szyny Modbus |
Regulator LB-600 posiada dość bogate oprogramowanie narzędziowe i użytkowe. Oprogramowanie narzędziowe tzw. „loader” – na rys. 2 „Lb600ldr.exe”, służy do ładowania oprogramowania operatorskiego do procesora obsługującego moduł wyświetlaczy i klawiaturę oraz oprogramowania operacyjnego, do procesora głównego. Program „loadera” jest stosowany w procesie uruchamiania regulatora w cyklu produkcyjnym i nie jest oferowany użytkownikom regulatora.
MODBUS
Rys. 3 Okno programu LB600Mod |
Na rys. 4 i 5 przedstawiono okna obu omawianych programów. Ograniczenie miejsca na artykuł uniemożliwia dokładniejszy opis oprogramowania, którego instrukcja jest również dostępna na stronie internetowej. Programy „Regulator”, Diagram” i „LB6500Mod” stanowią narzędzia służące do zapisywania / odczytywania pojedynczych zmiennych lub całych struktur funkcjonalnych. Programy te nie umożliwiają pracy „on line”. Taką możliwość daje program LBX, pojawiający się we wszystkich częściach artykułu, jako narzędzie integrujące wszystkie przyrządy produkowane w firmie LAB-EL w jeden spójny system wizualizacyjno-akwizycyjny.
SCADA LBX
Rys. 5 Okno programu LBX z raportem zmiennych regulatora LB-600 |
Regulator PID LB-600, dzięki systemowi magistrali Modbus obsługiwany jest przez wszystkie znane na świecie programy wizualizacji procesów SCADA.