Strona pochodzi z pomocy programu LBX 4.11 do nadzoru klimatu - temperatury, wilgotności, co2, wiatru, ...
Producent urządzeń (termometry, higrometry, barometry, mierniki, rejestratory) oraz oprogramowania do monitoringu parametrów klimatu.
Do pobrania: Program LBX
LB-731: podłączenie przez konwerter ethernet/serial
Konwerter Moxa DE211/DE-311
Potencjalne problemy z komunikacją
Jeżeli po podłączeniu pojawią się problemy z komunikacją z koncentratorem LB-731, w postaci braku lub zaników komunikacji czy też błędów w transmisji, to może to wymagać dokonania poprawki w koncentratorze LB-731, polegającej na zamianie rezystora R67 o wartości 2k2 znajdującego się na dolnej płytce za złączem JP20 na rezystor o wartości 1k. Problem dotyczy starszych koncentratorów, które tej zmiany nie miały dokonanej fabrycznie. Problem wynika z bardzo słabej wydajności prądowej portu szeregowego w konwerterze Moxa, oraz sporego obciążenia tego portu ze strony koncentratora LB-731 powodującego problemy z transmisją.
Podłączenie
Połączenia koncentratora LB-731 z konwerterem Moxa należy dokonać za pomocą odpowiedniego kabla szeregowego ze złączem 9-stykowym, który należy podłączyć do złącza SERIAL na konwerterze. W konwerterze Moxa mikroprzełącznik SW należy ustawić w pozycji wszystkie na OFF. Konwerter Moxa należy oczywiście podłączyć do zasilania oraz do sieci Ethernet.
Konfiguracja
Konfiguracja programowa w takim systemie możliwa jest na dwa sposoby.
Pierwszy sposób jest taki, że program LBX bezpośrednio obsługuje konwerter Moxa, komunikując się z nim w celu nawiązania dalszej komunikacji z koncentratorem LB-731. Jest to zalecany sposób podłączenia, gdyż zapewnia lepsze obrazowanie stanu działania i ewentualną diagnostykę problemów. Połączenie w ten sposób wymaga odpowiedniej konfiguracji konwertera Moxa, która podana jest osobno przy opisie samego konwertera Moxa. W takim wypadku należy w konwerterze Moxa ustawić parametry portu szeregowego na 9600 bps, 8 bitów danych, 1 bit stopu, brak kontroli parzystości.
Drugi sposób konfiguracji jest taki, że instalowane są w systemie operacyjnym odpowiednie sterowniki (driver'y), które udostępniają konwerter Moxa w postaci wirtualnego portu szeregowego (COM). W programie LBX nie ma wtedy świadomości istnienia tego konwertera, połączenie z koncentratorem odbywa się przez ten wirtualny port COM.
Dalsze szczegóły odnośnie konfiguracji konwertera Moxa DE-311 znajdują są przy opisie samego konwertera.
Konwerter TCPCON 7188e
Podłączenie koncentratora LB-731 przez konwerter ethernet/port szeregowy typu TCPCON 7188e należy dokonać w następujący sposób:
Konfiguracja konwertera
- podłączyć zasilacz i przewód RS232 (CA0910 - załączony w komplecie do interfejsu) w następujący sposób
(przewód GND od zasilacza jest czarny, przewód +Vs ma biały pasek):
- przewód RS232 podłączyć do portu szeregowego w komputerze
- zasilacz podłączyć do sieci
- dioda świecąca na interfejsie powinna zaświecić się w sposób ciągły, sygnalizując tryb konfiguracji
- z załączonej płyty CD-ROM uruchomić program Napdos\7188e\MiniOS7\7188xw.exe – jeżeli interfejs został podłączony do portu szeregowego COM1, jeżeli został podłączony do portu COM2, program należy uruchomić z linii poleceń z opcją /C2
- po uruchomieniu programu należy wpisać następujące dane konfiguracyjne:
ip <adres> mask <maska_podsieci> gateway <adres_bramy> setcom 1 9600,8,n,1
Przykładowo:ip 192.168.1.123 mask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.1 setcom 1 9600,8,n,1
- zamknąć program konfiguracyjny
- wyłączyć zasilacz sieciowy
- odłączyć przewód RS232 i przewód łączący zaciski INIT i GND na interfejsie
Instalacja driver’a
- podłączyć interfejs do sieci Ethernet
- włączyć zasilacz sieciowy interjefsu
- dioda na interfejsie powinna mrugać, oznaczając zwykłą pracę
- z załączonej płyty CD-ROM zainstalować driver z katalogu Napdos\7188e\tcp\VxComm\Driver(PC)\system\VxComm*.exe (system w ścieżce oznacza właściwy katalog odpowiadający systemowi, na którym instalowany jest driver, * w nazwie pliku również odpowiada systemowi)
- dla systemu Windows XP lub nowszych: należy na prośbę programu instalacyjnego ponownie uruchomić system, po czym po restarcie ukaże się okno konfiguracji programu
- w okienko IP Address należy wpisać adres IP, który został nadany wcześniej interfejsowi
- wcisnąć przycisk Add Server
- program powinien poprawnie wykryć interfejs i nawiązać połączenie
- dwukrotnie kliknąć „Port 1”, i dla tego portu wybrać któryś wolny port szeregowy, np. COM3
Podłączenie koncentratora LB-731
- podłączyć koncentrator LB-731 w następujący sposób:
- w konfiguracji programu LBX jako miejsce podłączenia koncentratora podać odpowiedni port szeregowy, który został podany przy instalacji drivera (np. COM3)
Patrz także: Konfiguracja sieciowa urządzeń z interfejsem Ethernet