LB-523A – Konfiguracja.
Jeśli chcesz zmienić język - kliknij w ikonę brytyjskiej flagi i postepuj zgodnie ze wskazówkami >By otworzyć instrukcję szybkiego startu kliknij tu : POL / ENG
Konfiguracja LBX i konfiguracja parametrów połączeniowych LB-523A.
Rejestratory LB-523A współpracują z programem LBX w wersji 4.7 lub
nowszej (zalecana jest wersja 4.14). Jeśli nie dysponujesz programem LBX lub masz jego starszą
wersję powinieneś zainstalować najnowszą wersję programu, którą możesz
pobrać ze strony : LBX.
Po zainstalowaniu, program LBX powinien zostać odpowiednio skonfigurowany do współpracy z LB-523A poprzez sieć WiFi (należy dodać do LBX obsługę urządzeń LB-523A).
Do prawidłowej pracy potrzebna jest również licencja upoważniająca do korzystania z pełnej funkcjonalności programu LBX i urządzeń LB-523A. Brak licencji powoduje, że program LBX ma ograniczoną funkcjonalność potwierdzoną komunikatem 'Tryb Demo' wyświetlanym w dolnej linii programu. Licencja w postaci plików z kluczami atoryzacyjnymi dostarczana jest przez firmę LAB-EL w postaci plików. Potrzebny jest jeden klucz główny do programu LBX oraz klucze do poszczególnych rejestratorów LB-523A. Otrzymane od LAB-EL pliki najlepiej umieścić w dowolnym katalogu na dysku komputera a podczas instalacji programu LBX zostaniesz poproszony o wskazanie tego katalogu. Jeśli masz już zainstalowany program LBX wówczas pliki z kluczami autoryzacyjnymi wgraj do katalogu KEYS (zwykle C:\LABEL\LBX\KEYS) i wciśnij klawisz 'Odśwież' w oknie 'Klucze autoryzacyjne', które jest dostępne w po wybraniu pozycji 'Klucze autoryzacyjne' z zakładki 'Serwer' w głównym menu programu (menu główne/Serwer/Klucze autoryzacyjne/Odśwież).
Przed rozpoczęciem pracy w sieci, także urządzenia LB-523A muszą zostać poprawnie skonfigurowane. W szczególności należy podać parametry punktu dostępu WiFi z którym mają się łączyć (nazwa sieci, hasło), parametry serwera LBX lub proxy do którego mają przesyłać dane (adres IP i port serwera). Konfiguracja parametrów sieciowych jest możliwa do przeprowadzenia dwiema metodami: w programie LBX przez interfejs USB lub przez przeglądarkę www w telefonie komórkowym. Po nawiązaniu łączności radiowej zmiana konfiguracji staje się również możliwa w programie LBX poprzez WiFi.
Poniższy diagram pokazuje typową kolejność czynności, które należy wykonać by skonfigurować przykładowy system składający się z serwera LBX i trzech rejestratorów LB-523A. Pod diagramem umieszczone zostały linki do szczegółowych instrukcji wykonania wybranych czynności.
Przedstawione zrzuty ekranu są zdublowane w języku polskim i angielskim, by je powiększyć należy w nie kliknąć.
Szczegółowe instrukcje wykonania wybranych czynności:
Po wykonaniu powyższych czynności, dane z Twoich rejestratorów LB-523A powinny być widoczne w programie LBX poprzez sieć WiFi.
Teraz możesz przystąpić do ustalenia pozostałych (eksploatacyjnych) parametrów pracy systemu w szczególności :
- Wybór rodzaju zastosowanych baterii (baterie alkaliczne bądź akumulatorki).
- Nazwa rejestratora.
- Interwał wykonywania pomiarów.
- Interwał rejestracji wyników pomiarów.
- Ustalenie alternatywnego interwału połączeń WiFi przy zasilaniu zewnętrznym.
- Parametry związane z alarmami zgłaszanymi przez urządzenie :
Wymienione wyżej parametry można ustalać korzystając z programu LBX zarówno przez WiFi jak również podłączając kolejno rejestratory przez USB do komputera. Należy zwrócić uwagę na pewną specyfikę pracy z urządzeniami przez WiFi. W odróżnieniu od połączenia przez USB, przy połączeniach WiFi zmieniony w LBX parametr niekoniecznie musi być natychmiast zapisany w pamięci LB-523A. Wartość takiego parametru zostaje przygotowana do zapisu, który nastąpi przy okazji najbliższego zgłoszenia LB-523A do programu LBX. Zgłoszenia wykonywane są co zadany interwał a minimalna jego wartość to jedna minuta. Podczas oczekiwania na zgłoszenie, program LBX sygnalizuje użytkownikowi, iż oczekuje na zapis parametrów wyświetlając w polu uwagi komunikat 'zapis ustawień'.
- Progi alarmowe dla każdego mierzonego parametru (dwa dolne i dwa górne progi).
- Włączenie/wyłączenie alarmu od zaniku zasilania zewnętrznego.
- Opóźnienia alarmowania dla przekroczenia progów alarmowych i braku zewnętrznego zasilnia.
- Sposób sygnalizacji alarmu na LCD (miganie LCD dla aktywnego bądź aktywnego lub nieskasowanego alarmu z przeszłości).
Z uwagi na mnogość parametrów, opcji, szczególnych konfiguracji i zabezpieczeń konkretnej sieci WiFi i ethernet, firma LAB-EL dopuszcza sytuację, w której urządzenia LB-523A nie będą mogły prawidłowo komunikować się w sieci z serwerem LBX. W takim przypadku firma LAB-EL zaproponuje inny alternatywny system monitoringu klimatu w pomieszczeniach klienta.