Interfejsy komunikacyjne w rejestratorach LB-480 i LB-490
- Ethernet
- USB
- RS-232
- RS-485
- GSM/GPRS
Ethernet
Ethernet to podstatowy interfejs komunikacyjny rejetratora, pozwalający na dołączenie do sieci transmisji danych lub bezpośrednio do komputera. Może on pracować w pracować w trybach 10 Mbit/s (10Base-T) i 100 Mbit/s (100Base-TX).
Sposób podłączenia
Za pośrednictwem sieci Ethernet rejestrator LB-480/LB-490 może być wpięty do większej sieci lokalnej. Rejestrator jest wtedy zwykle podłączony do przełącznika sieciowego (switch'a). Do podłączenia wymagane jest użycie kabla prostego:
Rejestrator LB-480/LB-490 można też podłączyć bezpośrednio do komputera, bez pośrednictwa przełącznika sieciowego. Do podłączenia wymagane jest wtedy użycie kabla skrosowanego:
POE
Jako opcja możliwe jest zastosowanie zasilania przez Ethernet - POE. W ten sposób można wyeliminować konieczność zasilania rejetratora za pomocą detykowanego zasilacza, zmniejszając ilość okablowania.
Podłączenie POE jest możliwe na 2 sposoby. Pierwsza metoda to wykorzystanie przełącznika sieciowego wyposażonego w porty POE, tym samym bezpośrednio zasilającego rejestrator LB-480/LB-490:
Druga metoda pozwala wykorzystać standardowe switch'e bez wyjść POE. Wtedy w szereg należy włączyć dodatkowy zasilacz typu "midspan", który zwykle znajduje się tuż przy switch'u:
USB
Wbudowany port USB pozwala na komunikację z programem lbx. W standardowej wersji modułu port USB nie ma izolacji galwanicznej. Istnieje możliwość zamówienia wersji z izolacją galwaniczną portu USB.
Port USB ma swoje ograniczenia - transmisja danych na niewielkie odległości, typowy brak izolacji galwanicznej, mniejsza niezawodność transmisji - w większości przypadków zalecana jest komunikacja przez interfejs Ethernet.
Bluetooth
Opcjonalnie instalowany moduł Bluetooth pozwala na bezprzewodową komunikację z publiskim urządzeniem - np. przenośnym tabletem, na którym działa program program lbx.
RS-232, RS-485
Port RS-232/RS-485 znajduje się na dodatkowym module rozszerzeń. Umożliwia on transmisję danych na różne sposoby:
- Rejestrator LB-480/LB-490 jest urządzenie typu slave w protokole
MODBUS/RTU.
Oprogramowanie typu SCADA (lub dowolne inne, które potrafi odczytywać dane za pomocą protokołu MODBUS) może w ten sposób odczytywać dane z rejestratora LB-480/LB-490.
- Rejestrator LB-480/LB-490 odczytuje dane z dowolnego innego
urządzenia.
Odczyt danych z innych urządzeń bezpośrednio przez rejestrator LB-480/LB-490 wymaga oczywiście odpowiedniej obsługi w firmware urządzenia. W chwili obecnej obsługiwany jest dalmierz ultradźwiękowy SR-50, który znajduje zastosowanie w pomiarach meteorologicznych (np. do pomiaru grubości pokrywy śnieżnej) oraz wiatromierz typu MeteoWind 2.
- Port zdalny dla programu lbx.
W takiej konfiguracji rejestrator LB-480/LB-490 wyłącznie pośredniczy w transmisji danych pomiędzy programem lbx a urządzeniem z portem szeregowym, które jest dołączone do rejestratora LB-480/LB-490. Rejestrator jest "przezroczysty" dla programu lbx jak i dla urządzenia - wyłącznie przesyła dane. Program lbx komunikuje się z urządzeniem tak jakby było dołączone bezpośrednio do komputera.
GSM/GPRS
Transmisja danych w sieci GSM/GPRS jest możliwa przy użyciu dodatkowego modułu rozszerzeń. Więcej szczegółów w opisie modułu GSM/GPRS.