Procesy produkcji leków są skomplikowane i muszą odbywać się nie tylko zgodnie z restrykcyjnymi wytycznymi oraz pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów, ale również w odpowiednich warunkach. Jako “zwykli” konsumenci zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla skuteczności, a nawet bezpieczeństwa medykamentów ma nadzór mikroklimatu przy produkcji leków. Doskonale wiedzą o tym jednak fachowcy odpowiedzialni za wytwarzanie produktów farmaceutycznych, którzy zabiegają o stworzenie i utrzymanie optymalnych warunków, wykorzystując przy tym specjalistyczne przyrządy pomiarowe do bieżącej kontroli.
Co powinno być mierzone?
Leki to substancje stosowane leczniczo o określonych właściwościach. Stosowane są jako środek przeciw chorobom, metoda zaradcza lub sposób na osiągnięcie oczekiwanych efektów terapeutycznych. Proces ich produkcji jest dość skomplikowany i wieloetapowy. Zanim dany lek trafi do produkcji, musi przejść fazę prac laboratoryjnych i kontrolnych. Na każdym etapie trzeba dbać o najmniejsze szczegóły, w tym warunki panujące w otoczeniu, gdyż również i one mogą wpływać na właściwości leków.
Przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji leków są więc zobligowane do stałej kontroli mikroklimatu panującego w pomieszczeniach, w których przechowywane lub produkowane są produkty lecznicze. Do najważniejszych czynników środowiskowych wymagających bieżących pomiarów zaliczamy: temperaturę, nasłonecznienie, wilgotność i czystość pomieszczeń, warunki chemiczne w pomieszczeniu.
Wszelkie dokonywane pomiary muszą być dokumentowane. Używane czujniki powinny być umieszczone w odpowiednich miejscach, a uzyskane wyniki należy regularnie poddawać analizie.
Czym dokonywać pomiarów?
Istnieje wiele przyrządów pozwalających na skuteczną kontrolę warunków panujących w pomieszczeniach, w których odbywa się produkcja leków. Do najważniejszych przyrządów pomiarowych zaliczamy m.in. termometry elektroniczne, higrometry, czujniki i detektory substancji chemicznych w powietrzu. To podstawowe urządzenia, które pozwalają na bieżąco monitorować i analizować panujący mikroklimat.