Zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami szpitale zobligowane są do stałego nadzorowania warunków środowiskowych. Przez całą dobę powinny być monitorowane takie parametry jak m.in. temperatura, wilgotność czy różnica ciśnienia w pomieszczeniach o wysokiej czystości. Jest to bardzo ważne przede wszystkim ze względu na fakt, że w specjalistycznych placówkach medycznych przechowywane są substancje (np. leki, szczepionki, krew itp.) wymagające ściśle określonych warunków. Dodatkowo miejsca przechowywania produktów farmaceutycznych (takich jak leki czy szczepionki) powinny być objęte stałym nadzorem, a dokonywane pomiary należy dokumentować celem potwierdzenia panujących warunków przechowywania.
W szpitalach na każdym z oddziałów znajdują się urządzenia, które mają za zadanie na bieżąco monitorować warunki środowiskowe. W kontrole zaangażowany jest zarówno personel, jak i jednostki nadzoru nad wszystkimi obszarami placówki.
Gdzie i co należy monitorować?
Nadzór warunków środowiskowych w szpitalach zależy od specyfiki pomieszczenia oraz funkcji, jakie ono spełnia.
- Apteki szpitalne. To miejsca, które wymagają stałego monitoringu temperatury w lodówkach oraz temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Utrzymanie optymalnych warunków może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność działania wielu leków i szczepionek.
- Laboratoria. Kluczowa kwestia to zachowanie optymalnych warunków temperatury w urządzeniach takich jak kriostaty, zamrażarki niskotemperaturowe, zamrażarki do -50°C, lodówki czy cieplarki, gdyż wykorzystywane są one do przechowywania określonych substancji. W tym przypadku wykorzystywane są najczęściej zarówno standardowe rejestratory temperatur, jak i specjalistyczne rejestratory niskich temperatur.
- Sale operacyjne. Zarówno sale operacyjne, jak i wszelkie inne pomieszczenia o wysokiej klasie czystości wymagają zapewniania określonych parametrów sterylności. Najczęściej występują w nich rejestratory różnicy ciśnień, które umożliwiają kontrolę nad wymaganym kierunkiem przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami, co uniemożliwia przedostawanie się cząstek stałych, drobnoustrojów, oparów środków dezynfekujących itp.
- Sale chorych. W salach chorych najważniejszą kwestią jest jakość powietrza. W tym przypadku wykorzystywane są rejestratory jakości powietrza. Oprócz tego przyrządy powinny na bieżąco mierzyć również temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniach.