Zaćmienie Słońca to jedno z szalenie porywających zjawisk astronomicznych, które od wieków budzi zachwyt i fascynację ludzi na całym świecie. Występuje wtedy, gdy Księżyc przysłania Słońce, częściowo lub całkowicie zakrywając jego tarczę widoczną z Ziemi. To niezwykłe zjawisko ma miejsce ze względu na doskonale wyrównane linie orbitalne Ziemi, Księżyca i Słońca, które pozwalają na idealne ustawienie ciał niebieskich względem siebie.
Jednym z najbardziej istotnych zaćmień Słońca w historii było to, które miało miejsce 29 maja 1919 roku. Umożliwiło ono bowiem potwierdzenie ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Teoria ta redefiniowała grawitację – obiekt o konkretnej masie wywołuje nacisk na czterowymiarowej sieci, wprowadzając jednocześnie w ruch sąsiadujące obiekty, innymi słowy – zakrzywia czasoprzestrzeń, w tym również światło.
Słońce, będące obiektem o pokaźnej masie, emitującym promienie świetlne, idealnie nadawało się do udowodnienia tej odważnej i kontrowersyjnej w tamtym czasie teorii. Wystarczyło „tylko” porównać rozlokowanie gwiazd na nocnym niebie, bez obecności Słońca oraz w jego obecności w ciągu dnia. Zaćmienie uwidoczniło gwiazdy podczas dnia. Badaniu temu przewodniczył brytyjski intelektualista Arthur Eddington, który spopularyzował teorię względności m.in. na terenie swojej ojczyzny. Ekipa badawcza udała się do Brazylii oraz Kamerunu, w okolice równika, gdzie warunki obserwacji tego zjawiska astronomicznego miały być najlepsze.
Porównawszy wykonane zdjęcia, potwierdzono wyjątkową teorię Einsteina.
Także w tym roku, 8. kwietnia, miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca, niestety nie było ono dostępne dla obserwatorów w Polsce. Zjawisko to było widoczne w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie. Podczas całkowitego zaćmienia temperatura powietrza znacznie spada, robi się ciemno, a na niebie można dostrzec najjaśniejsze planety i gwiazdy. Zaćmienie Słońca to idealny moment na prowadzenie najróżniejszych badań, zarówno na Ziemi (np. Badanie zachowań zwierząt), jak i w przestrzeni kosmicznej.
Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca, konieczne jest zastosowanie specjalnych metod ochrony oczu. Nigdy nie należy patrzeć na Słońce bezpośrednio, nawet podczas częściowego zaćmienia, ponieważ może to prowadzić do poważnych uszkodzeń siatkówki oka, a nawet do trwałej utraty wzroku. Jednym z bezpiecznych sposobów jest użycie specjalnych okularów do obserwacji zaćmień słonecznych, które posiadają funkcję filtrowania promieniowania słonecznego.
Przyrządami, które wykonują pomiary natężenia promieniowania słonecznego są pyranometry. Przykładowym światłomierzem, ale również barometrem, termometrem i higrometrem jest LB-531. Urządzenie to ma niewielkie rozmiary, jest zasilane z baterii, pomiary wykonuje bardzo precyzyjnie, a dodatkowo charakteryzuje się prostotą obsługi.