Jednym z kluczowych czynników wpływających na skuteczność i bezpieczeństwo leków w aptekach jest kontrola warunków, w których są przechowywane – m.in. temperatura i wilgotność. Monitorowanie i regulacja tych parametrów powinny być kwestiami o najwyższym priorytecie w tych placówkach. Wiele leków wymaga bardzo konkretnych warunków przechowywania, są bowiem wrażliwe na zbyt wysoką lub niską temperaturę czy wilgotność albo światło. Właściwa organizacja składowania leków jest więc niezbędna, aby zapobiec pogorszeniu się ich właściwości, utracie skuteczności, a co może za tym iść – stworzeniu potencjalnego zagrożenia zdrowia lub nawet życia pacjentów.
Obecnie apteki korzystają z zaawansowanych technologii pomiarowych, aby monitorować i kontrolować środowisko przechowywania leków. Często wykorzystuje się specjalne sensory i systemy automatycznego alarmowania, które informują personel apteki o wszelkich odchyleniach od ustalonych wartości temperatury i wilgotności. To umożliwia szybką reakcję na ewentualne zagrożenia i minimalizuje ryzyko zepsucia czy utraty pożądanych właściwości leków. Przykładowymi modelami nowoczesnych termometrów farmaceutycznych są LB-105P1 i P2, różnią się one lokalizacją czujników. Oba przyrządy dokładnie wykonują pomiary rzeczywistej temperatury, m.in. w lodówkach (eliminują wahania, wynikające z otwierania drzwi lodówki). Charakteryzują się szerokim zakresem pomiarowych (-50-70°C) i wyjątkowo wysoką dokładnością, co do 0,1°C.
Poza monitorowaniem niezbędnych parametrów przy użyciu profesjonalnych urządzeń pomiarowych, ważne jest również ich rozważne rozlokowanie, jak i zaplanowanie zaopatrzenia apteki – rozładowanie produktów odpowiednio pogrupowanych na regałach, w lodówkach czy zamrażarkach, a także prowadzenie rzetelnej dokumentacji. Apteki nie są więc tylko miejscem, gdzie realizuje się recepty – są to także ważne centra zarządzania ogromnymi liczbami wrażliwych lekarstw i innych substancji medycznych oraz wyrobów farmaceutycznych, które mają kluczowy wpływ na zdrowie społeczności.