Wilgotność materiałów stałych (w tym sypkich) określamy różnymi metodami takimi jak np.: wagosuszarkowa, pojemnościowa, rezystancyjna. Pomiar wilgotności materiałów jest często podstawą określania jakości materiałów a co za tym idzie przydatności tego materiału do użytku. Przykładowo może to dotyczyć takich materiałów jak np.: piasek, kruszywa budowlane, drewno, papier, ziarno, itp. Niewłaściwa wilgotność może wykluczyć albo opóźnić użycie materiałów. W przypadku ziarna czy innych materiałów przeznaczonych do obrotu handlowego, używanie wagosuszarki powinno wiązać się z jej legalizacją.
Metoda wagosuszarkowa.
Najbardziej dokładną z tych trzech jest metoda wagosuszarkowa. Wagosuszarka jest urządzeniem składającym się z precyzyjnej wagi i zintegrowanej z nią komory suszarki. Procedura suszenia i ważenia mierzonego materiału jest poprzedzona przygotowaniem próbki i związana z kontrolą temperatury w suszarce. Wagosuszarka jest urządzeniem stosunkowo drogim a jej użytkowanie jest skomplikowane i czasochłonne. Sposób użytkowania wagosuszarki (przygotowanie próbki, sposób postępowania, wzory obliczeniowe) można znaleźć w artykule na stronie LAB-EL.
Inne narzędzia pomiarowe.
Jeżeli wysoka dokładność pomiaru nie jest tak istotna a bardziej liczy się wygoda, szybkość pomiaru i cena urządzeń to alternatywą może być uniwersalny przyrząd np. LB-796 z gamą przystawek do pomiaru różnymi metodami – wilgotnościomierz do gleby, materiałów sypkich i stałych LB-797, wilgotnościomierz materiałów sypkich LB-798, inne przystawki z sondami przystosowanymi do różnych materiałów. Tego rodzaju przyrządy pozwalają wykonać błyskawiczny pomiar z akceptowalną dokładnością. Taki pomiar może być szczególnie potrzebny np. przy dostarczaniu materiałów na budowę (piasek, kruszywo) w celu skontrolowania ich przydatności. Podobna sytuacja może być z papierem przeznaczonym do drukarni, czy drewna przeznaczonego na meble.