Ciągła wymiana ciepła, która zachodzi między ludźmi a ich otoczeniem odbywa się poprzez promieniowanie, parowanie potu czy konwekcję. W organizmie człowieka obecne są mechanizmy, nazwane ogólnie termoregulacją, które pozwalają utrzymać prawidłową ciepłotę ciała. Jednak nie zawsze są one w stanie pełnić swoją funkcję prawidłowo. Wtedy temperatura może okazać się zbyt wysoka lub zbyt niska. O tym, jak efektywnie przebiega przepływ ciepła decydują takie parametry, jak temperatura otoczenia, ciśnienie pary wodnej czy prędkość ruchu powietrza. Jeśli parametry te będą przekraczać normy, mamy do czynienia z dyskomfortem termicznym.
Obciążenie termiczne WBGT (z ang. Wet Bulb Globe Temperature) to rodzaj wskaźnika, który informuje, czy warunki w miejscu pracy nie przekraczają ustalonych norm. W przeciwnym razie czynności wykonywane w nieodpowiednim mikroklimacie stałyby się uciążliwe, a nawet szkodliwe. Wartość wskaźnika WBGT podaje się w stopniach Celsjusza. Optymalne parametry ustala się w zależności od wykonywanej pracy, zgodnie z ilością wysiłku fizycznego. Wyróżnia się pięć stadiów: spoczynek, praca lekka, praca umiarkowana, praca ciężka oraz praca bardzo ciężka. WBGT wylicza się na podstawie temperatury, wilgotności, ruchu powietrza oraz średniej temperatury promieniowania. Następnie pomiary te zestawia się w odpowiedni sposób z intensywnością pracy danej osoby.
Wskaźnik obciążenia termicznego WBGT jest szczególnie ważny w gorącym mikroklimacie. W takim środowisku zaleca się wykonywanie pomiarów co najmniej raz do roku. Optymalne wartości WBGT można znaleźć w dokumencie: PN-EN ISO 7243:2018-01, który traktuje o obciążeniu termicznym podczas pracy w gorącym środowisku.
Zestaw LB-575T-WBGT został skomponowany w celu wykonywania pomiarów wskaźnika WBGT. Zawiera on termometr, czarną kulę o średnicy 150 mm, termometr do mierzenia temperatury wilgotnej naturalnej, szynę do montażu, stelaż oraz opcjonalnie program Logger. W celu wyznaczenia wskaźnika obciążenia termicznego należy określić następujące wartości: temperaturę powietrza, temperaturę wilgotną naturalną oraz temperaturę czarnej kuli (czujnik znajduje się w środku). Termometr jest wyposażony w pamięć, gdzie rejestrowane są wszystkie zmierzone wartości, które są następnie wyświetlane na ekranie. Czujniki są starannie kalibrowane, dzięki czemu precyzyjnie wykonują pomiary.