Rozwój rolnictwa jest ściśle połączony z umiejętnością przewidywania pogody. Nieważne jak wiele powstanie nowoczesnych urządzeń rolniczych, nadal nieodłączną częścią uprawiania roli będą odpowiednie warunki atmosferyczne. Stąd umiejętność prognozowania pogody stała się wręcz niezbędna rolnikom. Już w roku 1441 został skonstruowany pierwszy deszczomierz. Od tamtej pory dokłada się wszelkich starań, aby przyrządy służące do pomiarów meteorologicznych były coraz dokładniejsze.
Sprawdzając pogodę, zazwyczaj korzysta się aplikacji w telefonie lub prognozy w telewizji. Informacje na ten temat docierają z najbliższych stacji meteorologicznych położonych kilka lub kilometrów dalej. Jednak warunki pogodowe w nawet tak niewielkiej odległości od siebie mogą szybko ulegać, co prawda niewielkim zmianom, ale o kolosalnym znaczeniu dla uprawy roli. Z tego powodu w gospodarstwach, w celu określenia parametrów atmosferycznych jak najprecyzyjniej, stosuje się mobilne stacje meteo.
Pomiary meteorologiczne są przykładowo używane do określenia tzw. sumy temperatur efektywnych (ang. GDD – Growing Degree Days), która pozwala na zidentyfikowanie stadiów wzrostu roślin, bazując na czasie zasadzenia oraz warunkach klimatycznych od tego momentu. Bardziej precyzyjne dane dotyczące pogody umożliwiają podejmowanie efektywniejszych decyzji agronomicznych. Dawniej rolnicy korzystali z analogowych urządzeń jak: termometry, barometry, deszczomierze, których pomiary należało odczytywać manualnie. Dzisiaj przeważają systemy cyfrowe, które przesyłają dane na telefon lub komputer właściciela. Typowe stacje meteorologiczne, stosowane w rolnictwie, składają się z następujących przyrządów: anemometru, który mierzy prędkość i kierunek wiatru , termometru, higrometru, barometru, deszczomierza oraz pyranometru, który mierzy natężenie światła słonecznego. Dodatkowo znajdują się tam czujniki temperatury i wilgotności gleby. Dane, zebrane dzięki mobilnej stacji meteo w gospodarstwie rolnym, wykorzystuje się na przeróżne sposoby. Między innymi wilgoć i temperatura gleby są podstawowymi czynnikami decydującymi o kiełkowaniu roślin. Jeśli zostaną zasadzone w niewłaściwym momencie, mogą nie wyrosnąć. Parametrami, które są związane z procesem pryskania roślin pestycydami, są kierunek i prędkość wiatru. Optymalne warunki dla tej procedury to takie, w których wiatr wieje z prędkością 5-11 km/h. Dzięki precyzyjnie działającym anemometrom oraz barometrom, można przewidzieć nadchodzącą wichurę i ochronić uprawy przed uszkodzeniami.
Korzystanie z takiej mobilnej stacji meteo w gospodarstwie niezwykle ułatwia efektywne prowadzenie gospodarstwa. W tej roli świetnie sprawdzi się wieloparametrowy rejestrator LB-757. Jest to urządzenie, które wykonuje pomiary m.in.: temperatury, wilgotności, ciśnienia czy natężenia światła. Dzięki cyfrowemu interfejsowi S300 pomiary są wykonywane precyzyjnie. Przyrząd jest zaopatrzony w wyświetlacz, na którym ukazane są wartości mierzonych parametrów. Rejestrator generuje powiadomienia w przypadku przekroczenia norm. Zarejestrowane dane zostają zapisane w pamięci, a oprogramowanie umożliwia przedstawienie ich w formie wykresów czy raportów. LB-757 jest prosty w obsłudze, wielofunkcyjny, dlatego jest wspaniałym kandydatem na mobilną stację meteorologiczną używaną w agrokulturze.