Monitorowanie wilgotności jest nieodłącznym elementem procesów produkcyjnych, magazynowania i transportu w wielu obszarach gospodarki, m.in. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy w pomiarach meteorologicznych. Względna wilgotność powietrza jest parametrem, który istotnie wpływa na samopoczucie oraz komfort oddychania, dlatego jego kontrola jest wskazana nie tylko w placówkach industrialnych, ale również w domach, mieszkaniach, szkołach i miejscach pracy. Idealny poziom wilgotności znajduje się pomiędzy 40 a 60%. Zbyt niska wartość tego parametru może powodować suchość spojówek, trudności z oddychaniem oraz podrażnienie gardła, z kolei za wysoka – objawy alergii. Chcąc utrzymywać optymalny, stały poziom wilgotności, należy monitorować wartość tego parametru. W tym celu zazwyczaj korzysta się z higrometrów, istnieją jednak również inne metody.
Ci, którzy mają utrudniony dostęp do wilgotnościomierzy, mogą wypróbować domowe sposoby mierzenia wilgotności bez urządzeń pomiarowych, nie będą one jednak tak skuteczne, jak pomiary wykonane profesjonalnym przyrządem. Najbardziej podstawowym postępowaniem w celu oszacowania poziomu wilgoci w domu będzie obserwacja następujących zjawisk, które wskazują na zawyżoną wartość wilgotności względnej: pleśń (szczególnie w łazience), odchodząca ze ścian farba, skroplona para wodna na szybach w czasie zimy lub zbite kłębki kurzu na podłodze. Inną metodą jest test z użyciem kostek lodu – w szklance umieszcza się trzy kostki, dolewa wody i miesza. Następnie należy poczekać około czterech minut. Jeśli zewnętrzna powierzchnia szklanki nie wilgotnieje, oznacza to, że poziom wilgotności jest zbyt niski. Natomiast jeśli na szklance skrapla się woda, wilgotność jest zbyt wysoka. Kolejną propozycją jest rozmieszczenie zwilżonych ręczników papierowych w domu i obserwowanie jak szybko wyschną. Żaden z tych sposobów nie zastąpi jednak precyzyjnego, profesjonalnego higrometru.
Przykładowym modelem uniwersalnego wilgotnościomierza (i nie tylko, bo wykonuje również pomiary temperatury, ciśnienia oraz oświetlenia) jest rejestrator LB-532. Do jego zalet należą wysoka dokładność – do 0,01% oraz szeroki zakres pomiarowy od 10 do 95%. Dodatkowo posiada funkcję generowania alertów w przypadku przekroczenia pożądanych wartości parametrów.