Naukowcy odkryli genetyczne tajemnice kawy, co ich zdaniem otwiera drogę do jeszcze bardziej aromatycznych napojów! Badacze we Włoszech złożyli dotychczas najbardziej rozwiniętą mapę genetyczną kawy Arabica, najpopularniejszego na świecie napoju. Wgląd na genetyczny skład rośliny pomoże w hodowli nowych odmian kawowca. Może także prowadzić do wyhodowania roślin kawowca, które poradzą sobie lepiej w zmieniających się dynamicznie warunkach klimatycznych. Plantatorzy będą mieli możliwość opracować nowe odmiany kawy o konkretnych smakach i aromatach, a także tych, które będą tolerować trudniejsze warunki wzrostu. Gwałtowne zmiany parametrów atmosferycznych powodują utrudnienia w uprawie kawowców, co prowadzi do obniżenia plonów i wzrostu ataku szkodników oraz chorób. Aaron Davis z Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew powiedział, że jest to „ważny krok naprzód w naszym zrozumieniu różnorodności genetycznej kawy, co może pomóc w kierowaniu przyszłym rozwojem tego ekonomicznie ważnego i bardzo lubianego gatunku upraw.”
Jeremy Torz, współzałożyciel londyńskiej firmy palącej kawę, Union Hand-roasted Coffee, powiedział, że nauka pomoże im w produkcji dobrej kawy w zmieniającym się klimacie – „Dzięki połączeniu nauki i zaangażowanych plantatorów, napój, którego tak bardzo lubimy, będzie istniał w takiej formie, jaką znamy, przez znacznie dłuższy czas”.
W lasach naturalnie rośnie ponad 100 rodzajów drzew kawowych, ale tylko garstka jest używana do picia. Globalny przemysł kawy jest zdominowany przez dwie główne uprawy kawy – Arabica (Coffea arabica) i Robusta (Coffeea canephora). Trzeci gatunek – Liberica (Coffea liberica) jest uprawiany na całym świecie, ale rzadko używa się go do sporządzania napojów kowowych. Ziarna Arabica uważane są za wyrafinowane w smaku. Kawę tę uprawia się w górach i odpowiada za ponad 60% światowej produkcji kawy. Arabica ma ograniczoną odporność na zmiany klimatyczne; plantatorzy już odczuwają skutki podwyższonych temperatur i niskich lub nieregularnych opadów deszczu. Inne zagrożenia dla produkcji kawy obejmują wahania cen, szkodniki i choroby oraz ekstremalne warunki pogodowe.
Uzyskaniu smacznej aromatycznej kawy istotne jest każdy etap przygotowania od sadzenia i pielęgnowania ziaren kawowca po parzenie domowym zaciszu czy w kawiarni. Istotny wpływ na jakość tego energetyzującego napoju ma temperatura wody która jest wykorzystywana podczas procesu parzenia. Uważa się, że temperatura wody podczas parzenia kawy powinna znajdować się w zakresie między 88 a 94°C. Wrząca (100°C) woda bowiem doprowadza do destrukcji związków aromatycznych, przez co kawa traci na smaku. W celu kontrolowania temperatury wody podczas przygotowywania kawy użyteczny może stać się termometr WT-1, czyli proste urządzenie wyposażone w sondę. Przyrząd ten posiada szeroki zakres pomiarowy: od -50 do 300°C oraz wysoką dokładność pomiaru. Poza tym dzięki sondzie jest w stanie bez problemu mierzyć temperaturę wewnątrz różnych mediów, w tym płynów – wodzie. Atrakcyjna cena, prostota użytkowania oraz przyjazna konstrukcja zachęcają do skorzystania z tego termometru.