Rośliny wykorzystują światło w fotosyntezie, której celem jest przekształcenie energii świetlnej w energię chemiczną. Proces ten jest niezbędny dla wzrostu oraz rozwoju roślin. Przeprowadzanie fotosyntezy jest możliwe dzięki obecności 2 rodzajów chlorofilu – A i B w komórkach roślinnych, w chloroplastach. Barwniki te absorbują promieniowanie słoneczne, o konkretnej długości fal – w zakresie od ok. 400 do 800 nm, różniących się w zależności od typu chlorofilu. Absorbowalne promieniowanie jest nazywane promieniowaniem czynnym fotosyntetycznie, z ang. photosynthetically active radiation, czyli w skrócie PAR lub PhAR.
Zakres PAR jest zbliżony do spektrum długości fal promieniowania słonecznego widzialnego ludzkim okiem. Dzieje się tak, ponieważ fotony o krótszych falach mają destrukcyjny wpływ na tkanki czy komórki, są jednak wyłapywane przez warstwę ozonową w stratosferze. Natomiast fotony na falach dłuższych nie przenoszą wystarczająco dużo energii potrzebnej do zajścia fotosyntezy. Parametr PPF (z ang. Photosynthetic Photon Flux) informuje o całkowitej, uwolnionej przez dane źródło ilości światła na sekundę. Wielkość tę podaje się w μmol/s, pozwala ona określić ile w przybliżeniu źródeł światła będzie potrzebne, aby „pokryć” powierzchnię fotosyntetyzującą. Dzięki PPFD (z ang. Photosynthetic Photon Flux Density) da się oszacować, ile światła faktycznie dotrze do rośliny. Możliwe jest to dzięki wyliczeniu liczby fotosyntetycznie aktywnych fotonów na daną powierzchnię na sekundę. Wielkość tę podaje się w μmol/m2/s.
Podczas uprawy roślin szczególną uwagę należy zwrócić na równomierne rozprowadzenie światła. W związku z czym warto kontrolować jego natężenie. LB-901 i LB-902 to mierniki promieniowania słonecznego z czujnikiem Kipp & Zonen. Urządzenia te mierzą intensywność radiacji świetlnej w różnorodnych zakresach długości fal. Składają się one z mikroprocesorowego układu pomiarowego oraz z czujnika promieniowania. LB-901 i LB-902 są zaopatrzone w cyfrowy interfejs prądowy S300, który służy do transmitowania danych oraz zasilania miernika. Dodatkowo możliwe jest dołączenie urządzenia do systemu rejestracji danych, komputera czy stacji meteorologicznej, co umożliwia zdalną kontrolę pomiarów.