Mierniki stężenia gazów to przyrządy przeznaczone do pomiaru zawartości gazów i pyłów w powietrzu. W tym artykule opiszemy najważniejsze funkcje oraz znaczenie mierników stężenia gazów wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu. Przedstawimy też główne rodzaje urządzeń wykorzystywanych do pomiarów stężenia gazów.
Funkcje i zastosowanie mierników stężenia gazów
Ważną rolą mierników stężenia gazów jest wykrywanie potencjalnie zbyt wysokiego stężenia niebezpiecznych substancji w przestrzeni zamkniętej i ostrzeganie o tym fakcie. Dzięki temu możliwe jest stwierdzenie, czy jakość powietrza w danej strefie pozwala na dalsze przebywanie w jej obrębie, czy też należy ją opuścić.
Jednak na tym nie kończy się rola mierników stężenia gazów. Wykorzystywane są one również w przemyśle i rolnictwie, np. w przedsiębiorstwach specjalizujących się w uprawie pieczarek. W przypadku grzybów konieczne jest stałe kontrolowanie nie tylko wilgotności i temperatury powietrza i podłoża, ale również zawartości wydzielanego w procesie uprawy dwutlenku węgla. Regulacja odbywa się poprzez stały pomiar zawartości dwutlenku węgla w powietrzu z zastosowanie odpowiednich mierników w pomieszczeniach uprawowych. Mierniki wyposażone są w specjalne wejścia przekaźnikowe, które alarmują w przypadku przekroczenia zadanych progów. Mogą również pełnić funkcję regulatorów stężenia CO2.
Obecnie mierniki stężenia gazów wykorzystują zaawansowane technologie, dzięki czemu zapewniają niezawodne działanie w różnych środowiskach. Pozwalają na dokonywanie pomiarów w odniesieniu do różnych substancji w stanie gazowym.
Rodzaje mierników stężenia gazów
W asortymencie firmy LAB-EL można znaleźć szeroką ofertę różnych rodzajów mierników stężenia gazów oraz pyłów w powietrzu. Do podstawowych urządzeń zaliczamy m.in.
- mierniki stężenia dwutlenku węgla CO2,
- mierniki stężenia tlenu O2.
Oprócz tego istotną grupę produktów stanowią też mierniki gazów toksycznych, czyli:
- dwutlenku azotu NO2,
- tlenku węgla CO,
- dwutlenku siarki SO2,
- ozonu troposferycznego O3,
- formaldehydu (aldehydu mrówkowego, metanalu) CH2O (HCHO).