Wrażliwość farmaceutyków
Zrobiło się nieciekawie – jeszcze nie wygasła pierwsza fala koronawirusa a już jest mowa o kolejnej wywołanej rozluźnieniem restrykcji związanych z zakażeniami, ale mówi się także o ciągłym zagrożeniu, aż do momentu opracowania szczepionki. Wszystkie farmaceutyki a zwłaszcza szczepionki wymagają ściśle określonych warunków przechowywania. W zależności od rodzaju konieczne jest zachowanie zakresu temperatur albo temperatur i wilgotności. Niektóre farmaceutyki są także wrażliwe na działanie światła. Ta wrażliwość na warunki przechowywania jest istotna w całym okresie życia – od produkcji do zastosowania.
Pozostając przy szczepionkach – należy zachowywać zakres temperatur od +2 do +8 st.C. Szczepionka przechowywana w innych temperaturach, traci swoje właściwości. Takich szczepionek nie należy aplikować!
Czy mamy wpływ?
Jako konsumenci farmaceutyków nie mamy wpływu ani kontroli w jakich warunkach są przechowywane farmaceutyki. Dlatego zostały stworzone przepisy i procedury dotyczące produkcji, transportu i przechowywania farmaceutyków. Nadzór farmaceutyczny bardzo rygorystycznie sprawdza przestrzeganie tych procedur. Jedną z najważniejszych zasad jest zapewnienie w całym okresie życia farmaceutyku tzw. łańcucha chłodniczego. Oznacza to, że zarówno u producenta jak i w transporcie a później u dystrybutora i w punkcie sprzedaży temperatura farmaceutyku musi być rejestrowana i stanowi dokument dowodowy w razie kontroli. Należy także zauważyć, że w okresie przeniesienia farmaceutyku od apteki do domu musimy sami zapewnić właściwe warunki. Należy też zaznaczyć, że np. torba termiczna i domowa lodówka nie zapewniają bezpiecznych warunków do transportu i przechowywania szczepionek.
Jak mierzyć / rejestrować temperaturę
Do pomiaru temperatury (przy przechowywaniu farmaceutyków) stosowane są obecnie głównie mierniki cyfrowe. Zmiana rezystancji sensora przetwarzona przez przetwornik A/C jest wyświetlany cyfrowo na wyświetlaczu urządzenia. Dane mogą być także rejestrowane lub/ i przesyłane do systemów nadzoru i alarmowych. Przykładem przyrządu do pomiaru, rejestracji i powiadamiania jest np. miernik LB-524T