Funkcją wiatromierzy albo tzw. anemometrów jest mierzenie prędkości oraz kierunku wiatru. Urządzenia te są niezbędnymi elementami np. turbin wiatrowych, określają one bowiem ich wydajność. Turbiny pracują przy stosunkowo wąskim zakresie prędkości wiatru, między 3 a 25 m/s. Gdy wartość prędkości będzie wykraczać poza te ramy obracanie łopatek turbiny nie będzie skuteczne, a nawet może spowodować ich uszkodzenie. Anemometr jest czujnikiem, który mierzy prędkość wiatru, sygnalizując w ten sposób efektywność obrotów łopatek. Urządzenie to składa się z trzech półkolistych czasz przymocowanych do ramion na pionowej osi, obracających się na wietrze z prędkością proporcjonalną do prędkości wiatru. Kierunek wiatru jest mierzony przez inny typ czujnika mechanicznego – wiatromierz lub anemometr wiatraczkowy, którego oś łączy małe, poziomo ustawione śmigło oraz ogon i obraca się prostopadle do kierunku wiatru, a łopaty śmigła przekazują kierunek wiatru do turbiny. Te dwa typy wiatromierzy składają się z ruchomych części, które są narażone na uszkodzenia przy dużych prędkościach wiatru, oblodzeniach i innych szkodliwych zjawiskach, podczas pracy w różnych warunkach pogodowych.
W dzisiejszych czasach wprowadza się na rynek anemometry ultradźwiękowe. Nie zawierają one ruchomych części hydraulicznych i są całkowicie elektryczne, co zmniejsza prawdopodobieństwo awarii. Nie są one bowiem podatne na rdzewienie, osadzanie się kamienia ani inne osady, które mogą utrudniać prawidłowe działanie. Niektóre czujniki ultradźwiękowe są również wyposażone w elementy grzejne, które kontrolują i odpowiednio podnoszą temperaturę wewnętrzną np. w przypadku oblodzenia, które może wystąpić na dużych wysokościach. Niezbędne jest, aby czujniki były utrzymywane w temperaturze, która umożliwia im dokładne działanie i maksymalizację mocy turbiny.
W ofercie naszej firmy znajduje się model YOUNG 86004, który jest wiatromierzem ultradźwiękowym, czyli miernikiem kierunku oraz prędkości wiatru. Urządzenie to jest małych rozmiarów. Posiada wbudowany ogrzewacz, dzięki czemu charakteryzuje się on wysoką sprawnością nawet w niskich temperaturach. Jest on również pozbawiony ruchomych części. Dzięki tym cechom świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdzie wymagany jest precyzyjny pomiar kierunku i prędkości wiatru, a warunki atmosferyczne nie są sprzyjające – temperatura powietrza spada poniżej 0°C.