Przetwornik ciśnienia to urządzenie, które przekształca ciśnienie w sygnał elektryczny. Istnieje wiele typów tych przyrządów, jednak najczęściej używanym jest przetwornik z czujnikiem tensometrycznym. W tym przypadku konwertowanie ciśnienia na sygnał elektryczny osiąga się poprzez odkształcenie tensometrów, które są połączone z membraną przetwornika. W wyniku nacisku membrana ugina się, co wywołuje naprężenie w tensometrze. Następstwem odkształcenia jest więc zmiana oporu elektrycznego proporcjonalna do ciśnienia.
Przetworniki mogą być wyposażone w różne rodzaje wyjść elektrycznych, m.in.: miliwoltowe, o wzmocnionym napięciu czy 4-20mA. Przetworniki z wyjściem miliwoltowym są zazwyczaj najbardziej ekonomiczne. Sygnał wyjściowy tego rodzaju transduktora wynosi około 30mV. Ponieważ sygnał ten jest stosunkowo niski, urządzenie nie powinno znajdować się w obszarze o wysokim ryzyku zakłóceń elektrycznych. Odległości między przetwornikiem a przyrządem odczytowym powinny być również stosunkowo krótkie. Przetworniki o wzmocnionym napięciu przeprowadzają tzw. kondycjonowanie sygnału, które zapewnia znacznie wyższą moc wyjściową niż przetwornik miliwoltowy. Sygnał wyjściowy wynosi zwykle 0-5Vdc lub 0-10Vdc. Ze względu na wyższą wartość sygnału wyjściowego, urządzenia te nie są tak podatne na zakłócenia elektryczne jak przetworniki miliwoltowe i dlatego mogą być np. używane w branży przemysłowej. Z przetworników 4-20mA sprawdzają się, kiedy sygnał jest wysyłany na spore odległości, ze względu na ich dużą odporność na zakłócenia elektryczne.
Innym rodzajem wyjścia elektrycznego przetwornika jest interfejs cyfrowej pętli prądowej S300. Jego cechą, która różni go od innych wyjść, jest możliwość modulacji prądu w pętli bezpośrednio za pomocą informacji cyfrowej. Ta funkcja pozwala na przesłanie cyfrowych wyników przy pomocy asynchronicznej transmisji szeregowej. Przyrządy zaopatrzone w interfejs S300 posiadają dzięki niemu szereg zalet. S300 umożliwia m.in.: transmisję kilku wyników pomiarów za pomocą jednej linii dwuprzewodowej, umożliwia dołączanie urządzeń do dowolnych systemów komputerowych posiadających interfejs RS-232C, jest również dostosowany do zastosowania separacji galwanicznej. Jednym z urządzeń wyposażonym w interfejs S300 jest stacjonarny ciśnieniomierz różnicowy LB-713. Służy on do mierzenia różnicy ciśnień między króćcami pomiarowymi umieszczonymi na zewnątrz obudowy. LB-713 ma niewielkie rozmiary oraz jest zasilany z zewnętrznego źródła. Interfejs S300 umożliwia mu transmitowanie wyników pomiarów na duże odległości.