Dla osób zajmujących się gospodarstwem lub nawet przydomowym ogródkiem, kompost jest bardzo pożądany. Jednak nie wszyscy mają świadomość, jak prawidłowo go przygotować. Ogólnie rzecz biorąc, kompostowanie to proces, który polega na unieszkodliwieniu odpadów, poprzez rozkład substancji organicznych w nich zawartych, przez mikroorganizmy m.in.: bakterie tlenowe i grzyby czy nicienie. Dostęp do tlenu jest w tej procedurze niezbędny, ponieważ wspomaga on rozwój pożytecznych mikroorganizmów i minimalizuje ryzyko pojawienia się patogenów lub innych toksycznych związków w kompoście. Aby zapewnić odpadom równomierny dostęp do powietrza, należy je regularnie mieszać. W przeciwnym razie nie zapewni się odpowiedniej ilości tlenu, potrzebnej bakteriom rozkładających materiał organiczny. NOP (National Organic Program) wymaga, aby kompost był „obracany” co najmniej pięciokrotnie w ciągu 15 dni. Wytyczne zapewniają zniszczenie patogenów, jednak nie gwarantują różnorodności pożytecznych organizmów w wyprodukowanym kompoście. Czasami nie wystarczy tylko pięciokrotnie wykonać proces mieszania, ponieważ dostarczy się w ten sposób zbyt mało tlenu mikroorganizmom. Możliwa jest również odwrotna sytuacja, kiedy nie trzeba „obracać” kompostu tak często. Takie niedomówienia w zaleceniach mogą dezorientować ogrodników. Na szczęście, obserwując proces kompostowania bardziej wprawieni są w stanie stwierdzić, gdy tlenu jest za mało. Niestety, nie ma więc na to pewnej reguły, należy zaufać własnym obserwacjom.
Temperatura jest tak samo ważnym elementem kompostowania jak pH, wilgotność czy napowietrzanie. Tak naprawdę, prawidłowa temperatura, którą należałoby utrzymywać, jest zależna od wielkości hałdy, warunków, w których jest przechowywana, wentylacji oraz rodzaju kompostowanego materiału. Ciepło, które powstaje w fazie ciepłolubnej jest istotnym czynnikiem eliminującym patogeny roślinne w materiałach organicznych. Podczas kompostowania na gorąco temperatura rośnie podczas aktywności mikroorganizmów. Między 32 a 60°C rozkład zachodzi gwałtownie i najszybciej. W przypadku kompostowanie na zimno temperatura jest raczej zależna od warunków pogodowych, zazwyczaj zakresie 20-30°C.
Istnieje kilka sposobów na monitorowanie warunków termicznych w procesie kompostowania. Należy do nich między innymi metoda, polegająca na umieszczeniu widelca, innego metalowego narzędzia lub po prostu własnej ręki w kompoście. Jeżeli temperatura będzie na tyle wysoka, że trudno będzie utrzymać przedmiot zaraz po wyjęciu, oznacza to że warunki termiczne są odpowiednie. Są oczywiście również łatwiejsze sposoby na kontrolę temperatury, na przykład korzystanie z termometru ze stalową sondą. Pomiary wykonywane takim urządzeniem są dużo bardziej precyzyjne, możliwe jest rejestrowanie danych, a jednocześnie nasze ręce pozostają czyste. LB-525TS3 to bezprzewodowy termometr, przeznaczony właśnie do monitorowania temperatury kompostu. Jest on zasilany z baterii oraz współpracuje z oprogramowaniem LBX. Posiada wytrzymałą obudowę, co zapewnia ochronę mechaniczną. Jest również bardzo dokładny, a pomiary wykonuje w szerokim zakresie temperatur. Równocześnie rejestruje dane, które następnie gromadzi w obszernej pamięci. LB-525TS3 na pewno ułatwi kompostowanie uczącym się, jak i zaawansowanym ogrodnikom.