Nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak wiele zależy w naszym życiu od oprogramowania. Nawet proste z pozoru urządzenia – budzik, radio, telewizor a coraz częściej nawet lodówka, nie mówiąc już o samochodzie zawierają w sobie mikroprocesor i związane z nim oprogramowanie. Tak samo dzieje się w dziedzinie jaką jest metrologia. Większość stosowanych do pomiarów przyrządów to urządzenia cyfrowe. Jeśli urządzenie pomiarowe jest urządzeniem cyfrowym to z pewnością poza mikroprocesorem, który jest jego sercem posiada także oprogramowanie wewnętrzne (firmware). Oprogramowanie wewnętrzne zarządza pracą całego urządzenia a w szczególności sposobem wyświetlania danych z sensorów, rejestracją pomiarów (w przypadku posiadania pamięci), sygnalizacją przekroczeń a w końcu obsługą komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi. Przykładem takich urządzeń w ofercie firmy LAB-EL są np.:
- miernik temperatury, wilgotności, ciśnienia i światła – LB-531;
- rejestrator temperatury, wilgotności, ciśnienia, oświetlenia, wstrząsu – LB-510;
- rejestrator danych – termometr internetowy – LB-480;
- miernik, rejestrator CO2, regulator stężenia ditlenku węgla (CO2) – LB-854;
- miernik klimatu, barometr, anemometr, termometr, higrometr, rejestrator – LB-580;
- wiatromierz, miernik kierunku i prędkości wiatru – LB-746,
- bezprzewodowy termohigrometr GSM, rejestrator, pomiar światła i ciśnienia- LB-524;
i wiele innych mierników, rejestratorów, urządzeń transmisyjnych pozwalających na bardzo szeroką gamę zastosowań – pomiary meteorologiczne, zastosowania wojskowe, pomiary w budownictwie, ochrona żywności, sterowanie uprawą i nadzór hodowli i wiele innych. Dziś z racji pandemii najważniejsze są pomiar temperatury, zwłaszcza umożliwiające pomiar poniżej -70°C. Dla takiej temperatury wymagane są zewnętrzne sondy temperatury – żadne standardowe wykonanie elektroniki ani baterie nie pozwalają na zastosowanie wewnątrz pojemnika o takiej temperaturze dlatego stosuje się mierniki / rejestratory z zewnętrznym czujnikiem o wymaganej temperaturze.
Właściwości urządzeń LAB-EL.
Takie urządzenia posiada w swojej ofercie firma LAB-EL. Są to np. miernik temperatury LB-531 w wersji TX (TX oznacza wersję z dołączonym czujnikiem zewnętrznym). Podobnie rejestrator LB-532TX, LB-523TXWiFi czy LB-524TX GSM. Jest to tylko kilka przykładowych urządzeń z wielu w ofercie LAB-EL. To właśnie wbudowany mikroprocesor i oprogramowanie wewnętrzne pozwala na uzyskanie wielu opcji i zakresów urządzenia. Inne urządzenia (też mikroprocesorowe koncentratory danych np. LB-480 lub LB-490) pozwalają na budowanie w połączeniu z programami na komputerze i/lub telefonie potężnych systemów zarządzania danymi z pomiarów podczas produkcji, magazynowania i transportu farmaceutyków (np. szczepionek). Jednak, aby te urządzenia były w pełni wykorzystane potrzebne jest oprogramowanie LBX zainstalowane na komputerze (w przypadku prostych autonomicznych rejestratorów, np. LB-532TX może to być uproszczone oprogramowanie Logger zapewniające zbierania danych „na życzenie”). Program LBX ze względu na swoje rozbudowane funkcje i zaawansowane opcje, udostępnia możliwość wykonania pierwszej konfiguracji, przy instalacji, w sposób automatyczny i uproszczony. Dalsze możliwości programu – praca wielostanowiskowa, integracja wielu obsługiwanych obszarów, obsługa bazy danych i powiadamiania o przekroczeniach można włączać przy kolejnych etapach konfiguracji w miarę potrzeb i zdobywanych doświadczeń. Istnieje też możliwość zdalnej pomocy czyli przekazania uprawnień do zarządzania programem pracownikom firmy LAB-EL w celu wspomagania przy konfiguracji.