Pogoda, wbrew pozorom, jest bardzo istotnym elementem naszej codzienności. To od niej zależy, czy ubierzemy zimowe kurtki czy może pozostaniemy przy cienkim swetrze albo – gdzie postanowimy wyjechać na weekendową wycieczkę. Są to oczywiście prozaiczne rozterki każdego człowieka, a warunki atmosferyczne mają również dużo istotniejsze funkcje, którymi zajmują się głównie meteorolodzy. Wykonywanie precyzyjnych pomiarów różnorodnych parametrów, takich jak temperatura, ciśnienie, poziom wilgotności czy prędkość wiatru pozwala nie tylko przewidzieć czy w przyszły czwartek będzie deszczowo, ale również czy należy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które mogą siać ogromne spustoszenie – np. huragany, tornada czy burze. Prognozowanie pogody jest więc również wyznacznikiem bezpieczeństwa, szczególnie w regionach narażonych na kataklizmy.
Dokładnym monitorowaniem i kontrolowaniem warunków pogodowych zajmują się stacje meteorologiczne. Entuzjaści meteorologii mogą pokusić się o skonstruowanie domowej stacji we własnym ogrodzie. Wykonanie własnych przyrządów, służących do pomiaru pogodowych parametrów jest dziecinnie proste, z tego powodu może okazać się pasjonującym doświadczeniem szczególnie dla najmłodszych. Domowy termometr np. można stworzyć poprzez dodanie do butelki równych objętości wody i spirytusu. Następnie należy uszczelnić butelkę i umieścić w niej słomkę. Wraz ze zmianą temperatury poziom cieczy w naczyniu będzie się zmieniał, co pozwoli na oznaczenie ilości płynu, a więc stworzenie podziałki. Wykorzystuje się tu zjawisko rozszerzalności temperaturowej alkoholu, w którym wyższa temperatura powoduje wzrost objętości tej cieczy. Do zbudowania barometru potrzebny będzie balonik, który trzeba nałożyć na słoik i zabezpieczyć gumkami recepturkami. Do pałeczki należy przymocować wykałaczkę lub szpilkę, która będzie pełnić rolę wskaźnika, po czym przykleić pałeczkę poziomo do „balonowego wieczka” słoika. Następnie trzeba stworzyć podziałkę – będzie to kartka z oznaczonym niskim i wysokim ciśnieniem, przymocowana z tyłu słoika tak, aby wskaźnik nakierowywał na odpowiedni poziom mierzonego parametru. Wysokie ciśnienie spowoduje wpuklenie się balonu do środka słoika, co spowoduje podniesienie pałeczki, analogiczne zjawisko zajdzie podczas spadku ciśnienia. W podobny, domowy sposób można wykonać inne przyrządy, takie jak deszczomierz, wiatromierz czy wiatrowskaz. Jednak ich precyzja będzie znacznie odbiegać od profesjonalnej stacji meteo. Dlatego zainteresowanym polecamy zakupić dokładniejszy sprzęt.
W naszej ofercie znajdziecie bezprzewodową stację meteorologiczną EFWS 2900. Jest ona prosta w obsłudze, estetycznie wykonana oraz niekosztowna, a więc – idealna do domowego użytku. Stacja zawiera m.in. czujnik temperatury, ciśnienia, wilgotności, opadów oraz mierzy prędkość i kierunek wiatru. Pomiary wartości parametrów wykonuje z dokładnością do 1°C w przypadku temperatury lub 6% w przypadku wilgotności. Na podstawie zebranych danych stacja pogodowa szacuje 12 – 24-godzinną prognozę. Jeśli określone wartości pomiarowe zostaną przekroczone, generuje ona alarm. Wyniki pomiarów są zapisywane, można je przeglądać za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie.