Światło ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka – jego brak negatywnie wpływa na nasz poziom zmęczenia, nastrój, a nawet poziom optymizmu. Niewłaściwe światło może się również przyczynić do powstawania wad wzroku, a także wielu innych chorób. Ma on również wpływ na bezpieczeństwo i wydajność w miejscu pracy, dlatego tak ważne jest badanie jego natężenia. Jak wykonać je poprawnie?
Pomiar światła – co badamy?
Natężenie światła to nic innego, jak ilość oświetlenia, która dociera w dane miejsce. Po drodze strumień światła pokonuje różne przeszkody na swojej drodze, by ostatecznie znaleźć się w danym fragmencie pokoju, czy też zakładu. W specjalnym badaniu określa się wartość, a następnie porównuje z zalecanymi normami, które dotyczą konkretnych stanowisk pracy.
Jak poprawnie wykonać pomiar natężenia światła?
Do profesjonalnego badania światła wykorzystuje się luksomierz – niewielkie urządzenie badające natężenie oświetlenia. Żeby sam test został przeprowadzony poprawnie, należy pamiętać o kilku rzeczach. Na jakie elementy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim wykorzystywany przez nas sprzęt musi być czysty i sprawny – możemy to sprawdzić przez zasłonięcie głowicy czymś ciemnym. Licznik powinien wówczas wskazać wynik zerowy. Ważne jest, żeby osoba wykonująca pomiar nie zasłaniała strumienia światła – może to zaburzyć wyniki.
Sam pomiar natężenia światła powinien trwać około 30 minut – takie zalecenia wysuwa Polski Komitet Oświetleniowy. W tym czasie wszystkie okna powinny być zasłonięte, tak by wyeliminować wpływ światła dziennego na wyniki testu. Warto przy tym pamiętać, żeby luksomierz, którym wykonujemy badania, miał aktualne świadectwo wzorcowania – tylko wtedy jego wyniki można uznać za wiarygodne.