Co nam dają pomiary w stacji meteorologicznej?
Jak już wspomniano w poprzednim artykule, w zależności od rodzaju stacji meteorologicznej, może ona służyć do zbierania danych w celu prognozowania pogody na ich bazie, może pokazywać aktualną lokalną pogodę w celach informacyjnych, lub reklamowych (np. na stronie miasta , hotelu), może wspomagać uprawianie sportu (np. żeglarskiego, strzeleckiego). Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna funkcja, która umożliwia pomiar takich parametrów środowiska, które mają wpływ na nasze zdrowie. Są to np. pomiary takich czynników jak zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi, stężenie szkodliwych gazów w powietrzu, poziom promieniowania jonizującego a nawet poziom hałasu.
Czym mierzyć?
W ofercie firmy LAB-EL są dwa moduły zbierania danych dedykowane do zastosowania w profesjonalnych stacjach meteorologicznych: LB-480 i LB-490. Stacja LB-480 ma w podstawowej wersji 8 wejść dla mierników różnych parametrów meteorologicznych produkowanych przez firmę LAB-EL oraz czujników innych firm o sygnałach wyjściowych standardowych (np. 0…10V, 4…20mA). Do obydwu stacji podłączane są zazwyczaj podstawowe czujniki pomiarowe: temperatury, wilgotności, ciśnienia, wiatru a w przypadku dodatkowych wymagań inne, np. mierniki zanieczyszczeń. Opcjonalnie ilość wejść zwiększyć można dodatkowymi modułami a także dołączyć dodatkowe wejścia np. RS232. Druga stacja LB-490 ma nie tylko powiększoną dwukrotnie ilość wejść standardowych i możliwość ich rozbudowy, ale także ma możliwość umieszczenia w większej i mocniejszej obudowie modułu pomiaru zanieczyszczeń powietrza (LB-499-GAS). Ten moduł może w kilku oddzielnych sensorach mierzyć takie zanieczyszczenia jak: PM2,5, CO2, NO2, CO, SO2, O3, CH2O. Do obydwu modułów stacji można też podłączyć miernik promieniowania jonizującego (dozymetr) LB-390.
Skutki zanieczyszczeń.
Zanieczyszczenia wynikają zwykle ze źródeł naturalnych oraz z uprzemysłowienia, wzrost liczby ludności, energetyki i transportu. Źródła naturalne dają zwykle poziom zanieczyszczeń nie zagrażający zdrowiu, ale te inne źródła musimy kontrolować dla własnego dobra. Dla przykładu kilka słów o promieniowaniu jonizującym. Jest ono specyficznym rodzajem zanieczyszczenia środowiska. Co prawda, promieniowanie jonizujące towarzyszy nam od zawsze. Naturalny poziom promieniowania nie jest szkodliwy dla zdrowia – jest sumą oddziaływania promieniowania alfa, beta i gamma pochodzącego z kosmosu, naturalnych źródeł (rudy pierwiastków promieniotwórczych). Jednak na skutek rozwoju technologii pojawiają się nowe źródła: reaktory jądrowe, medyczne preparaty radioaktywne, magazyny broni jądrowej. Mogą też zaistnieć katastrofy czy też zagrożenia terrorystyczne. Naturalny poziom promieniowania w otoczeniu można powiedzieć, że wspomaga funkcjonowanie organizmów. Wspomaga modyfikację DNA, co jest np. podstawą ewolucji. Jednak zbyt wysoki poziom promieniowania, może powodować długotrwałe skutki przez degenerację DNA a nawet takie uszkodzenia komórek organizmu, które skutkuje ciężkimi chorobami. Dlatego powinniśmy kontrolować i dbać o środowisko.