Bóle głowy są dla niektórych codziennością – stresogenny tryb życia, nieregularne posiłki, spożywanie zbyt małej ilości płynów czy infekcje to tylko niektóre z wielu czynników, które mogą powodować tę przykrą dolegliwość. Niektóre bóle migrenowe mogą być skorelowane z pogodą, a zjawisko to nazywane jest meteoropatią. Meteoropaci to osoby, które są szczególnie wrażliwe na zmiany pogodowe. Najczęściej są to ludzie starsi, chorzy przewlekle oraz mieszkańcy miast, a wśród nich dominują kobiety. Poza bólem głowy meteoropatia charakteryzuje się drażliwością, zmęczeniem oraz reumatycznymi bólami stawów.
Przesłanki o fenomenie meteoropatii pojawiły się już w starożytności – grecki fizyk i filozof Hipokrates opisał to zjawisko w swoich dziełach i zaznaczył, aby w czasie zmian pogody unikać upuszczania krwi oraz kauteryzacji. Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej szacują, że przez ostatnie półwiecze odsetek meteoropatów wzrósł z 30 do 60%! Uważa się, że wzrost częstości występowania dolegliwości meteoropatycznych jest spowodowany diametralną zmianą trybu życia – obecnie dużo mniej czasu spędza się na świeżym powietrzu, a organizm odzwyczaja się od bezpośredniego wpływu pogody na codzienną rutynę, dlatego jej zmiany mogą objawiać się bólami głowy czy stawów. Ciśnienie atmosferyczne jest parametrem, na którego zmiany meteoropaci skarżą się najczęściej – pierwsze symptomy zauważają nawet kilkanaście godzin przed niżem barycznym.
Osoby wrażliwe na zmiany pogody powinny zwracać szczególną uwagę na prognozy – pozwoli im to zaplanować najbliższe dni, aby wahania ciśnienia atmosferycznego nie utrudniły im wyzwań życia codziennego lub samodzielnie prowadzić rejestr najistotniejszych parametrów. Pomiary ciśnienia wykonuje się barometrem. Przykładowym modelem tego urządzenia jest multisensor LB-717, który poza ciśnieniem mierzy również temperaturę oraz wilgotność. Zakres pomiarowy dokładnego co do 1 hPa multisensora mieści się między 700 a 1100 hPa. Dzięki przetwornikom ciśnienia wykonanym przy pomocy technologii MEMS (z ang. microelectromechanical system) pomiary wykonywane przez LB-717 są precyzyjne.