Plaża, morze i słoneczna pogoda – te trzy elementy wystarczą, aby móc cieszyć się wakacjami i zapomnieć o przepełnionej obowiązkami rutynie oraz pełnych zgiełku miastach. Relaksując się na złocistym piasku, przysparzamy dodatkowo swojej skórze kontaktu z promieniowaniem słonecznym UV, który, przy odpowiednim dawkowaniu i ochronie (w postaci kremów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy oraz nawadniania), jest bezpieczny i pożyteczny. Dzięki skomplikowanym reakcjom chemicznym w naszej skórze, wywoływanych przez ekspozycję na słońce, ludzki organizm jest w stanie wyprodukować cholekalcyferol, powszechniej znany jako witamina D3.
Witamina D jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, reguluje bowiem gospodarkę wapniowo-fosforanową. Do jej ról zaliczają się m.in. stymulowanie wchłaniania wapnia w jelitach, zwiększanie resorpcji tego pierwiastka z kanalików nerkowych z powrotem do krwi czy udział w mineralizacji kości. Powstanie witaminy D3 poprzedza długa droga syntez i transportu związków pośrednich, począwszy od powstałego pod wpływem promieniowania UV 7-dehydrocholesterolu (pochodnej cholesterolu), poprzez hydroksylacje kolejno: w wątrobie oraz nerkach, a skończywszy na kalcytriolu, czyli aktywnej formie tej witaminy.
W opalaniu niezwykle istotne jest bezpieczeństwo, ponieważ nadmiar promieniowania może mieć działanie kancerogenne. Z tego powodu należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, kremie z filtrem oraz regularnym piciu wody. Poza tym warto kontrolować pory dnia, które przeznacza się na opalanie, ponieważ różnią się one natężeniem promieniowania słonecznego. Średnie roczne natężenie promieniowania UV w Polsce wynosi 100 kWh/m2. Najniebeczpieczniejsze, bo najsilniejsze natężenie promieniowania słonecznego występuje latem, przy bezchmurnym niebie, między 10 a 16 – w tym czasie odradza się zażywania kąpieli słonecznych.
Przy określaniu natężenia promieniowania słonecznego pomocne jest urządzenie pomiarowe zwane pyranometrem. LB-900 to jeden z przykładowych pyranometrów firmy LAB-EL, który składa się z układu pomiarowego i fotodiody krzemowej, stanowiącej wewnętrzny czujnik promieniowania. Urządzenie to jest wyposażone w cyfrowy interfejs prądowy S300, który umożliwia sprawną transmisję zebranych danych oraz służy do zasilania pyranometru. LB-900 wykonuje precyzyjne pomiary promieniowania, z dokładnością do 0,1 W/m2, nawet trudnych warunkach atmosferycznych (skrajna temperatura czy wilgotność).