Jesień to okres intensywnych zbiorów. Soczyste i dojrzałe jabłka, gruszki czy śliwki prosto z sadów są starannie zbierane i transportowane, a następnie przekazywane do sklepów lub przerabiane na przetwory. Z kolei wraz z rozpoczęciem chłodniejszego sezonu przedzimowego na półkach sklepowych rekordy popularności biją owoce egzotyczne – cytrusy oraz banany. Owoce stanowią źródło wielu witamin (np. witaminy C), błonnika pokarmowego, makroelementów (potas w bananach), a dodatkowo cukru (fruktozy), który nadaje tym produktom wspaniały, słodki smak. W związku z powyższym są chętnie jedzone przez cały rok, zarówno przez dorosłych, jak i przez najmłodszych. Ze względu na zwiększony popyt, zapasy owoców w sklepach muszą być stale uzupełniane, dlatego zanim dotrą do marketów są przechowywane w wyspecjalizowanych magazynach.
W halach, w których przechowuje się owoce, muszą panować odpowiednie warunki mikroklimatu. Niezwykle istotnymi parametrami w tej kwestii są oczywiście temperatura oraz wilgotność. Ze względu na silną potrzebę zachowania świeżości i jak najwyższej jakości tych produktów, przykłada się ogromną wagę do regularnego monitorowania ważnych parametrów przy pomocy profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Przechowywane owoce należy rozdzielić na grupy w zależności od ich tolerancji termicznej oraz rodzaju reakcji na etylen (to hormon roślinny, wydzielany przez niektóre owoce, który powoduje ich dojrzewanie). Temperatura optymalna dla owoców niewrażliwych na chłód (czyli głównie tych, pochodzących z klimatu umiarkowanego oraz cytrusów) wynosi pomiędzy 0 a 2°C. Natomiast tropikalne owoce, wrażliwe na niskie temperatury, wymagają minimum 13°C. W niskich temperaturach spada produkcja oraz podatność na działanie etylenu, a utrata wody i rozwój mikroorganizmów są zahamowane, co pozwala na zachowanie świeżości owoców na dłuższy czas. Aby zapewnić stałą i właściwą temperaturę w magazynie należy posłużyć się precyzyjnymi termometrami, które rozmieszczone w odpowiedni sposób powinny rejestrować warunki termiczne w całym budynku.
Przykładowym urządzeniem, służącym do pomiaru temperatury jest pirometr LB-535TI. Przyrząd ten jest bezprzewodowy oraz zasilany z baterii. Pirometr wykonuje pomiary temperatury otoczenia w zakresie od -30 do 80°C oraz z dokładnością do 0,1°C. LB-535TI jest wyposażony w ekran oraz obszerną pamięć, natomiast transfer danych odbywa się drogą radiową. Dzięki dokładności oraz wytrzymałości urządzenie to świetnie nadaje się do monitorowanie temperatury w magazynach przechowujących owoce.