Skuteczną ochroną przed wirusem jest prewencja i bezkontaktowy pomiar temperatury. Aby chronić ludzi przed Covid-19 (SARS Cov-2, koronawirus) i jego konsekwencjami, trzeba mieć wszystko pod kontrolą. Do zapobiegania pojawianiu się i rozprzestrzenianiu infekcji, konieczne jest użycie wszelkich dostępnych narzędzi do jej szybkiego wykrycia. Wszyscy muszą przyczyniać się do ochrony ludzi wokół siebie, tych, z którymi pracują i tych, dla których pracują. Skutecznym i niedrogim sposobem na powstrzymanie infekcji wirusowych na progu szkół, szpitali, zakładów pracy, galerii handlowych okazało się zastosowanie urządzeń do bezkontaktowego pomiaru temperatury ludzkiego ciała. Termometry, terminale, bramki pirometryczne to odpowiedź na masowe zapotrzebowanie na takie urządzenia o różnej funkcjonalności, które oprócz prostego pomiaru temperatury mogą służyć do rozwiązywania całego szeregu zadań.
Bezdotykowe urządzenia medyczne do bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała
Potrzeba masowych bezkontaktowych pomiarów temperatury ciała jest konsekwencją pandemii Covid-19, a zapotrzebowanie na takie urządzenia pojawiło się nie tylko w szpitalach. Okazało się, że są one absolutnie niezbędne przy wejściu do zakładu pracy, metra, sklepu, instytucji, przedszkola itd. Dokonywanie pomiaru temperatury ludzkiego ciała jest najszybszym i ekonomicznym sposobem na postawienie wstępnej diagnozy przy pogarszającym się stanie zdrowia.
Pirometr to bezdotykowy termometr medyczny
Bezdotykowe termometry cechują się precyzją i szybkością pomiaru a można je nabyć w atrakcyjnej cenie. Pirometry określają temperaturę ciała poprzez pomiar natężenia promieniowania cieplnego pochodzącego z ludzkiego ciała. Przykładem funkcjonalnego i taniego urządzenia jest ręczny pirometr pistoletowy 668 z sensorem podczerwieni, do wykorzystania przez personel medyczny, który ma kontakt z ludźmi podczas kontrolowania ich temperatury ciała. Przed dokonaniem pomiaru temperatura ciała danej osoby musi być ustabilizowana dotyczy to na przykład bezpośredniego wejścia z zewnątrz przy niskiej temperaturze atmosferycznej. W takim przypadku konieczne jest wybranie odpowiedniej części ciała do pomiaru, na przykład szyi, gdy czoło jest wyziębione. Jeżeli pirometr wykaże zbyt niską temperaturę trzeba wykonać powtórne badanie po odczekaniu kilku minut. Jest to bezpieczna i dokładna metoda bezkontaktowego pomiaru temperatury bardzo przydatna w czasie pandemii Covid 19. Samo urządzenie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, ponieważ jest odbiornikiem, a nie nadawcą.
Bramka pirometryczna w prewencji przy rozprzestrzenianiu się COVID-19
Do bezkontaktowego pomiaru temperatury ludzkiego ciała służy bramka pirometryczna LB-669, którą można zamontować wewnątrz budynku na ścianie i będzie ona działała samodzielnie. Do uzyskania dokładnego pomiaru wystarczy zbliżyć się do urządzenia na odległość nie większą niż 5 cm, po czym na wyświetlaczu LCD pojawi się odczyt temperatury, która przekazywana jest również głosowo przez urządzenie. Niebieska dioda LED wskazuje, że trwa mierzenie temperatury danej osoby.
Jakie informacje przekazywane są za pomocą komunikatów głosowych?
- Temperatura zbyt niska (poniżej 34,0°C) – w takiej sytuacji należy powtórzyć pomiar
- Temperatura poprawna (34,0 – 36,9°C) – zielona dioda LED
- Temperatura podwyższona (37,0 – 37,9°C) – żółta dioda LED
- Gorączka (38,0 – 42,0°C) – czerwona dioda LED to zakaz wejścia
- Gorączka bardzo wysoka (powyżej 42,0°C) – wskazanie do powtórzenia pomiaru.
- W przypadku temperatury prawidłowej i podwyższonej następuje sterowanie przekaźnikiem, który otworzy drzwi.
- W sytuacji wykrycia gorączki następuje sterowanie przekaźnikiem sygnalizacji alarmu.
Bramka pirometryczna współpracuje z komputerem, dzięki czemu możliwa jest archiwizacja wykonanych pomiarów np. w recepcji personel medyczny może kontrolować wyniki pomiaru. Urządzenie do bezkontaktowego pomiaru temperatury jest uznane za bardzo bezpieczne, ponieważ minimalizuje możliwość zarażenia się koronawirusem. Osoba, której temperatura jest mierzona, nie ma bezpośredniego kontaktu z termometrem ani personelem.
Przydatne w budynkach gdzie istnieje duże zagrożenie epidemiczne:
- Szpitale, przychodnie zdrowia, wszelkie gabinety lekarskie oraz apteki.
- Szkoły podstawowe, średnie, wyższe, przedszkola oraz żłobki.
- Salony urody: fryzjerskie, kosmetyczne.
- Restauracje, kawiarnie, puby.
- Kina, muzea, teatry, galerie.
- Sklepy o różnej powierzchni.
- Urzędy: ZUS, urzędy skarbowe, banki.
- Dworce: kolejowe, autobusowe.
- Zakłady pracy: recepcje, bramki wejściowe, itd.
Terminal do bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała
Terminal 882 LAB-EL jest również autonomicznym urządzeniem wyposażonym w funkcje dające możliwość dokonania bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała. Terminal posiada wbudowaną kamerę oraz wyświetlacz o znacznej rozdzielczości, co pozwala na prawidłowe pozycjonowanie osoby i zachowanie odpowiedniej odległości od czujnika. Trzeba jednak pamiętać, że nie można podchodzić do wykonania pomiaru bezpośrednio po wejściu do budynku w przypadku różnic temperatur (zewnętrznej i panujące w budynku), Należy zawsze usunąć z czoła krem, pot, włosy itp.
Terminal wykonuje również inne zadania, które są bardzo ważne w dobie Covid 19:
- Kontrola założonej maseczki.
- Rozpoznawanie twarzy, czyli weryfikacja tożsamości, co może skutkować odmową dostępu.
- Precyzyjny moduł termometru na podczerwień (z dokładnością do 0,3°C).
- Wiele protokołów internetowych dających możliwość zdalnego dostępu do informacji pomiarowych.
- Sterowanie alarmem w sytuacji stwierdzenia gorączki.
Terminal jest przeznaczony dla użytkowników potrzebujących większej liczby funkcji i zwolnienia użytkownika końcowego z części odpowiedzialności za jakość przeprowadzanych pomiarów. Jest to urządzenie doskonale sprawdzające się w pandemii Covid 19 i chętnie wykorzystywane przez takie jednostki jak: szpitale, biura, lotniska, dworce, placówki edukacyjne, banki itp. Procedura bezkontaktowego pomiaru temperatury przebiega łatwo, wystarczy podejść do terminala, zbliżyć czoło na niewielką odległość i po krótkiej chwili pojawia się wysokość temperatury ciała. Po czym terminal wysyła komunikat głosowy: otwarcie drzwi albo sygnalizacja alarmu w przypadku gorączki.