W celu połączenia urządzeń tak, aby mogły ze sobą współpracować, korzysta się z interfejsów, wśród których wyróżnia się m.in.: Ethernet, WiFi czy USB. Umożliwiają one komunikację między sprzętem poprzez odpowiednią modyfikację sygnałów elektrycznych. Do najstarszych interfejsów szeregowych należą standardy RS-232 oraz RS-485, z których nadal się korzysta, mimo, że mają już swoje lata. RS-232 miał służyć do łączenia urządzeń końcowych z komunikacyjnymi, np. komputera, zaopatrzonego w port w tym standardzie, z drukarką. Aktualnie świetnie sprawdza się w branży przemysłowej. Standard RS-485 natomiast umożliwia połączenie wielu urządzeń, wykorzystując sieć o topologii magistrali. Oznacza to, że wszystkie komponenty sieci są podłączone do jednej magistrali – linii komunikacyjnej.
Z interfejsu RS-485 korzysta się, łącząc wiele urządzeń naraz w sporych odległościach. Przy takim obciążeniu warto zabezpieczyć linię komunikacyjną przed ewentualnymi przepięciami, czyli skokami napięcia powyżej wartości znamionowej. RS-485 nie jest interfejsem wysokiej prędkości transmisji, na krótsze dystanse transmituje z szybkością do 35 Mbps, a dłuższe do 100 kbps. Napięcia, z których korzysta RS-485 są relatywnie wysokie, od -7 V do +12 V, a więc dużo więcej niż dla USB czy Ethernetu. Im napięcie wyższe, tym większa wytrzymałość wobec zakłóceń, jednak RS-485 jest jeszcze dodatkowo zabezpieczany. Przed przepięciami o niewielkiej wartości chronią diody TVS, w których wydziela się energia, będąca następstwem nadmiernego skoku napięciowego. Dodatkowe rezystory włączone szeregowo w linie mogą pomóc odprowadzić energię przepięć przez zamianę jej na ciepło, jednak nie jest możliwe dowolne zwiększenie wartości oporu, ponieważ wpłynie to negatywnie na współpracę pomiędzy urządzeniami.
W tej sytuacji z pomocą przychodzi ochronnik przepięciowy LB-341. Ochronnik jest urządzeniem uniwersalnym, chroni on sprzęt elektroniczny przed przepięciami wywołane wyładowaniami atmosferycznymi czy indukowanymi z sieci energetycznej. Na tego typu przeciążenia najbardziej narażone są przyrządy zainstalowane na zewnątrz. Z tego powodu LB-341 należy umieścić w linii łączącej urządzenie znajdujące się na dworze – np. pomiarowe – z urządzeniem wewnątrz – zbierającym dane. Dzięki temu przyrząd w pomieszczeniu będzie skutecznie chroniony. Ochronnik posiada dwa kanały S300, może więc zabezpieczyć cztery przewody.