Zanieczyszczenia cząsteczkowe, często nazywane również pyłami zawieszonymi – PM – składają się z cząsteczek ciał stałych lub cieczy zawieszonych w powietrzu. Są to zazwyczaj kurz, brud, dym, sadza itp. Niektóre z zanieczyszczeń są tak gęste, że można zauważyć je gołym okiem, a inne przeciwnie – niewidoczne, jednak niebezpieczne. Zanieczyszczenia te mogą pochodzić ze źródeł pierwotnych lub wtórnych, takich jak elektrownie czy fabryki, których produktem ubocznym będą pyły i gazy zanieczyszczające środowisko.
Cząsteczki zawieszone w powietrzu mają różne wymiary. Większe, nazwane PM10, podrażniają oczy, nos i gardło, a mniejsze, PM2,5, wbrew pozorom bardziej niebezpiecznie, ponieważ mogą dostać się do płuc lub nawet do krwi. Osoby, które są najbardziej narażone na uszczerbek na zdrowiu spowodowany zanieczyszczeniami powietrza, to m.in.: osoby starsze, niemowlęta czy astmatycy. W roku 2018 aż ponad 8 milionów osób zmarło w wyniku powikłań związanych z zanieczyszczeniem paliwami kopalnymi. Oszacowano, że aż 18 % wszystkich zgonów na świecie w tamtym roku było spowodowane zanieczyszczeniami, a obszarami o najwyższej śmiertelności były Ameryka Północna, Europa oraz południowo-wschodnia Azja.
LB-930 to czujnik pyłu zawieszonego PM 2,5 w powietrzu. Urządzenie to służy do pomiaru stężenia aerozoli znajdujących się w powietrzu, należą do nich między innymi nieorganiczne i organiczne związki węgla, popioły, sadze, czy tlenki siarki i azotu. LB-930 działa przy pomocy sensora cząstek. Najpierw wentylator zasysa powietrze, a następnie czujnik dokonuje pomiaru układem laserowym, wykorzystującym rozpraszanie światła do zliczenia cząstek, co następnie przekłada się na ich stężenie w powietrzu. Czujnik wyposażony jest w kolorowe diody które zaświecają w zależności od poziomu pył w powietrzu.
LB-490 jest rejestratorem zbierania danych, umożliwia on pomiar wielu parametrów na raz. Po zainstalowaniu wewnątrz tego rejestratora odpowiedniego modułu – LB-499-GAS – możliwy będzie pomiar zanieczyszczeń powietrza. Urządzenie to będzie przystosowane do mierzenia stężeń pyłów i gazów, takich jak PM2,5, dwutlenku węgla, azotu, siarki, tlenku węgla, ozonu czy formaldehydu, w powietrzu. W zależności od rodzaju zanieczyszczenia, jego poziom jest mierzony w inny sposób, na przykład – sensor dwutlenku węgla wykorzystuje niedyspersyjną metodę podczerwieni, natomiast sensor PM – metodę rozpraszania laserowego. Dane zebrane przy pomocy czujników pyłu można znaleźć na stronach naszych stacji meteo – warszawskiej bądź ciechanowskiej. Zbliża się sezon grzewczy, a z tego powodu poziom pyłów w powietrzu znacznie wzrośnie, dlatego pamiętajcie, aby chronić swój układ oddechowy poprzez np. noszenie specjalnych maseczek, filtrujących powietrze.