Rolnicy, którzy uprawiają warzywa, owoce czy grzyby na szerszą skalę, mierzą się ze sporym wyzwaniem. Bowiem ich obowiązkiem jest zadbanie o jak najwyższą jakość produktów, aby zainteresowanie klientów wzrosło, a koszty upraw zwróciły się. W celu uzyskania obfitych plonów, należy przygotować roślinom możliwie optymalne warunki wzrostu i rozwoju. Istnieje kilka niezbędnych elementów, które należy uwzględnić w pielęgnacji upraw. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan gleby, w której rosną rośliny – jaka jest jej temperatura, nawodnienie czy pH. Poza tym istotne są również takie parametry, jak temperatura, wilgotność powietrza, natężenie światła oraz stężenie tlenu czy dwutlenku węgla.
W utrzymaniu powyższych parametrów na prawidłowym poziomie pomocny będzie odpowiedni system klimatyzacyjny oraz wentylacyjny. Na halach upraw, w strategicznych miejscach – równomiernie, powinny zostać rozmieszczone termometry, które będą mierzyć i rejestrować temperaturę w danej lokalizacji. Mierniki te są połączone z regulatorem, który przekazuje informacje o temperaturze dalej – do urządzeń obsługujących klimatyzator. Odpowiednie natężenie przepływu powietrza jest kluczowe do utrzymania takich samych wartości najważniejszych parametrów powietrza. Z związku z tym hale uprawne wymagają sprawnej wentylacji. Wentylatory są napędzane silnikami. Powietrze jest wdmuchiwane do specjalnego rękawa nawiewowego, a stamtąd jednolicie rozprowadzane po hali.
Pełną kontrolę nad wspomnianymi parametrami umożliwiają odpowiednie czujniki. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia, wykonujące tego typu pomiary. Przed zakupem można przejrzeć krajowe oferty, zamiast zamawiać sprzęt zza granicy. Taka decyzja niesie za sobą szereg zalet – przede wszystkim niższa cena wysyłki oraz możliwość szybkiego skomunikowania się z producentem. Przykładem regulatora polskiej produkcji, służącego do monitorowania warunków podczas upraw pieczarek, jest LB-762. Przyrząd ten wykonuje pomiary wszystkich niezbędnych parametrów – temperatury powietrza i podłoża, wilgotności względnej oraz stężenia dwutlenku węgla. LB-762 jest regularnie ulepszany, poprawki nanoszone są zgodnie z sugestiami jego użytkowników. Szczegółowy opis urządzenia, który jest na bieżąco aktualizowany, znajduje się na stronie label.pl