„Pij mleko! Będziesz wielki” – tak brzmi pamiętne hasło kampanii społecznej przeprowadzanej w Polsce kilkanaście lat temu. Jednak, czy faktycznie warto pić mleko? Na to pytanie często padają kontrowersyjne odpowiedzi. Wiadomo natomiast, że w mleku zawarte są wapń i witamina D, które stymulują proces kostnienia, a poza tym witamina A oraz witaminy z grupy B. Ze względu na te niezbędne dla rozwoju substancje spożywanie mleka w wieku rozwojowym jest jak najbardziej wskazane (chyba, że występują alergie). Natomiast z wiekiem organizm ma coraz mniejszą zdolność tolerowania laktozy (jest to kwestia indywidualna, jednak zaobserwowano taką tendencję), czyli cukru zawartego w mleku. Nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu można pozwolić sobiena przekąskę w postaci mlecznego przetworu.
Chcąc zadbać o jak najwyższą jakość mleka i jego przetworów, w przemyśle mleczarskim należy kontrolować warunki oraz ściśle trzymać się zasad konkretnych procesów. Podstawową procedurą, mającą na celu zniszczenie chorobotwórczych bakterii zawartych w mleku, jest podgrzewanie. Obróbka termiczna dodatkowo umożliwia wydłużenie czasu przydatności mleka. Jedną z podstawowych metod konserwacji, polegającą na podgrzewaniu, jest pasteryzacja, stworzona pod koniec XIX wieku przez Louisa Pasteura. Temperatura podczas pasteryzacji mleka wynosi pomiędzy 72 a 75°C. Procedura ta trwa 15 sekund i niszczy jedynie formy wegetatywne drobnoustrojów (przetrwalnikowe pozostają), jednak wyraźnie redukuje liczbę szkodliwych mikroorganizmów w mleku. Silniejszą metodą konserwacji, również wykorzystującą obróbkę termiczną, jest sterylizacja UHT (ultra-high temperature). Podczas tej procedury giną zarówno wegetatywne, jak i przetrwalnikowe formy drobnoustrojów. UHT polega na podgrzaniu mleka do ok. 137°C przez 4 sekundy, a następnie natychmiastowym schłodzeniu do temperatury pokojowej w warunkach aseptycznych. Ta metoda umożliwia przechowywanie mleka w chłodnym miejscu nawet do kilku miesięcy. Metody konserwacji wymagają precyzyjnej kontroli parametrów, szczególnie temperatury.
W przemyśle mleczarskim profesjonalny termometr, służący do pomiaru temperatury podczas procedur konserwacji czy przetwarzania mleka jest niezbędny. Przykładowym urządzeniem nadającym się do tej roli jest LB-710T, czyli po termometr zewnętrzną sondą. Przyrząd ten jest wyposażony w interfejs prądowy S300, co umożliwia sprawne przesyłanie danych. LB-710T posiada również świadectwo wzorcowania, co gwarantuję wysoką precyzję pomiarową.