Każdego z nas, niezależnie od tego w jakim miejscu się znajdujemy, otacza powietrze. Mimo, że go nie widzimy i nie czujemy, nikt nie neguje jego istnienia. Najlepszym sposobem na przekonanie się o jego obecności oraz poznania dokładnych warunków atmosferycznych w konkretnym miejscu jest dokonanie pomiarów ciśnienia barometrycznego.
Czym jest ciśnienie atmosferyczne?
Ciśnieniem atmosferycznym nazywamy ciśnienie, które wytwarzane jest poprzez słup powietrza w konkretnym miejscu. Z reguły maleje ze wzrostem wysokości, jednak pewne anomalie pogodowe mogą podważać tę regułę. Zmierzenie ciśnienia atmosferycznego bardzo pomaga w przewidywaniu pogody, dlatego jest bardzo ważnym wyznacznikiem dla pracowników stacji pogodowych.
Warto również zapamiętać to, co oznaczają często słyszane w wiadomościach pogodowych informacje; niże atmosferyczne powodują pogorszenie pogody, natomiast wyżej atmosferyczne sprawiają, że nad danym obszarem będzie panować przyjazna pogoda.
Jak mierzymy ciśnienie barometryczne?
Ciśnienie barometryczne lub inaczej atmosferyczne mierzone jest przez profesjonalne barometry. Do najpopularniejszych rodzajów należą barometry rtęciowe, obciążnikowo-tłokowe, hydrostatyczne, aneroidalne i wiele innych. W przypadku barometru rtęciowego wynik pokazywany jest przez ciśnienie rtęciowego słupa w szklanej rurce. Jest ona częściowo wygięta oraz zamknięta z jednej strony. Mierzy zazwyczaj 75 centymetrów. Powietrze wpadające przez otwartą stronę pozwala na działanie słupa rtęci, który określa rzeczywiste ciśnienie.
Jeżeli chcemy użyć barometru aneroidalnego, o wysokości ciśnienia informuje cylindryczne pudełko z metalu, które znajduje się w środku wraz z próżnią. Innym sposobem na zmierzenie ciśnienia barometrycznego jest wykorzystanie barografu, czyli barometru z rejestratorem. Wykres powstaje pod wpływem działania obracającego się cylindra. Wyniki podawane są w jednostkach ciśnienia, czyli Pascalach. Wcześniej były to bary i milibary.