Mleko oraz przetwory mleczne towarzyszą niemal każdemu w codziennej diecie (do wyjątków należą osoby z uczuleniami, m.in. na cukier zawarty w mleku – laktozę). Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często jest spożywany nabiał – kanapki z serem na śniadanie, jogurt w przerwie od pracy, pierogi z twarogiem na obiad, na podwieczorek sernik, a do każdego z tych posiłków obowiązkowo kawa z mlekiem. Popyt na przetwory mleczne jest ogromny, co wymaga codziennych dostaw do sklepów produktów z hurtowni i magazynów. Kluczowa jest organizacja magazynowania oraz transportu obszernych zamówień – odpowiednie miejsce, dotrzymywanie terminów, sprawny przewóz oraz właściwe warunki mikroklimatu to niezbędne elementy dystrybucji wrażliwych m.in. na wysoką temperaturę przetworów mlecznych.
Podczas magazynowania przetworów najistotniejszym parametrem, na który należy zwracać szczególną uwagę jest temperatura. Nabiał musi być przechowywany w lodówkach, w których panuje temperatura od 2 do 4°C. Ważne jest, aby warunki termiczne były regularnie monitorowane, dlatego zaleca się wykorzystywanie profesjonalnych termometrów w lodówkach z produktami mlecznymi, zarówno podczas przechowywania towaru w magazynie, jak i podczas transportu. Tłuszcz zawarty w mleku oraz jego przetworach ma tendencję do absorbowania zapachu produktów znajdujących się w jego otoczeniu, dlatego, aby temu zapobiec, na nabiał warto wygospodarować osobną lodówkę.
Przy użyciu odpowiednich urządzeń i oprogramowania proces wykonywania pomiarów i prowadzenia dokładnego rejestru temperatury może być w pełni zautomatyzowany, co odciąży pracowników magazynów lub przewoźników. Przykładowym systemem kontroli mikroklimatu w magazynach jest STORE-LOGGER, który poza temperaturą mierzy również wilgotność oraz posiada czujnik otwierania drzwi lodówki. W skład systemu wchodzą czujniki wspomnianych parametrów, punkt kontrolny, czyli urządzenie z aplikacją systemową, umożliwiające nadzór panujących warunków mikroklimatu, router WiFi oraz komputer z programem LBX, który prowadzi rejestr zebranych danych. Po strategicznym rozmieszczeniu czujników oraz połączeniu urządzeń program automatycznie wykonuje pomiar i zapisuje zmierzone wartości parametrów. W razie przekroczenia wcześniej ustalonych zakresów wartości STORE-LOGGER generuje alarm w postaci powiadomienia dźwiękowego oraz w formie komunikatu.