Mapowanie temperatur polega na ich rejestrowaniu w wybranych wcześniej punktach w danym pomieszczeniu, np. magazynie, hurtowni czy w lodówkach lub zamrażarkach. Proces ten umożliwia kontrolę mikroklimatu badanej przestrzeni, dzięki czemu stan przechowywanych produktów nie ulegnie pogorszeniu. Poza samym monitorowaniem temperatury, gromadzi się zebrane dane, a następnie przeprowadza ich dokładną analizę. Mapowanie temperatur to niezwykle istotny element procesu magazynowania towarów, szczególnie tych, wrażliwych na wahania warunków termicznych. Do regularnego przeprowadzania mapowania zobowiązani są między innymi właściciele hurtowni farmaceutycznych.
Podczas przystępowania do mapowania istotne jest dobranie odpowiedniego, precyzyjnego sprzętu. Dobrze sprawdzają się termometry z dokładnością do 0,2°C. Po znalezieniu stosownych urządzeń należy oszacować, jaka ich liczba zapewni efektywne przeprowadzenie procedury. Przykładowo zaleca się stosowanie dziewięciu termometrów przy wielkości chłodziarki do 2 m3, natomiast między 2 a 20 m3 – piętnastu. Ważne jest również optymalne rozmieszczenie sprzętu, rekomenduje się umieszczenie po jednym urządzeniu w każdym kącie oraz po środku każdej płaszczyzny (ściany, sufit). W przypadku większych pomieszczeń termometry instaluje się w pobliżu magazynowanych towarów. Czas przeprowadzania mapowania temperatury musi być odpowiednio długi, aby udowodnić, że warunki w magazynie czy hurtowni są optymalne dla przechowywanych produktów. Dla pomieszczeń do 2 m3 dostateczny czas to ok. 48 godzin. Im większa przestrzeń, tym dłuższy powinien być opisany proces.
LAB-EL oferuje pomoc w spełnieniu wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, co jest niezbędne podczas kontroli czy rejestrowania warunków panujących podczas magazynowania m.in. leków oraz proponuje certyfikowane sposoby na realizację tych procedur, np. poprzez sugestie odnośnie sprzętu używanego w celu mapowania temperatur. Przykładami takich urządzeń są bezprzewodowy termohigrometr LB-535, który jest zasilany z baterii, może działać długotrwale oraz posiada dużą pamięć czy miniaturowy, bezprzewodowy termohigrometr bateryjny Bluetooth LB-518, który zaopatrzony jest w bezprzewodowy interfejs radiowy BLE i również pojemną pamięć.
W naszej ofercie znajduje się tzw. system ClimateLogger Wave, którego przeznaczeniem jest stacjonarne mapowanie temperatury i wilgotności. Instalacja tego systemu polega na optymalnym rozmieszczeniu rejestratorów LB-535 oraz koncentratorów LB-480, które należy skonfigurować poprzez podłączenie do zasilania i sieci Ethernet.