Termometr to najczęściej wykorzystywany przyrząd pomiarowy, który powszechnie wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przemysłu, a także naszym codziennym życiu. Służy oczywiście do mierzenia temperatury. Rodzajów termometrów jest niemal tak wiele jak przykładów ich użycia. Wśród nich wyróżniamy również termometry internetowe.
W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie są termometry internetowe, jak działają i do czego bywają wykorzystywane.
Specyfika termometrów internetowych
Termometry internetowe służą do pomiarów temperatury. Wyświetlają na żywo aktualny podgląd temperatur oraz przedstawiają wykres ich zmian. Do pomiarów służy sonda zewnętrzna przystosowana do pracy w konkretnym zakresie temperatur. Dokładność pomiarów dokonywanych przez sondę zależy przede wszystkim od specyfiki zastosowanego urządzenia. Przykładowo, w naszym asortymencie dostępny jest model LB-489, który gwarantuje optymalną dokładność pomiaru 0.1°C w zakresie temperatur od -30 do +100°C, oraz 0.5°C w pozostałym zakresie. Jeżeli wymagany jest pomiar temperatur w szerszym zakresie lub/i z większą dokładnością, w znacznym oddaleniu od internetowego modułu LB-489 lub np. ze świadectwem typu/wzorcowania Głównego Urzędu Miar, można do tego celu wykorzystać czujnik temperatury z interfejsem S300.
Termometry internetowe zbierają dane pomiarowe, które następnie mogą być udostępniane przez swoje interfejsy komunikacyjne (przede wszystkim Ethernet) za pośrednictwem gamy różnorodnych protokołów komunikacyjnych. To z kolei gwarantuje wiele dodatkowych możliwości, takich jak np. archiwizacja gromadzonych danych, sygnalizacja alarmowa itd.
Przykładowe zastosowanie termometrów internetowych
Zastosowań termometrów internetowych jest sporo. Dostępne w naszej ofercie modele, czyli termometr internetowy LB-489 oraz rejestrator LB-480 przeznaczone są do kontroli i dokumentowania warunków klimatycznych przebiegu procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych, magazynach logistycznych, w szczególności branży farmaceutycznej, medycznej i spożywczej. Wykorzystywane są do kontroli jakości produkcji ISO i HACCP. Mogą być wyposażone w dodatkowe zewnętrzne czujniki, np. dedykowane termohigrometry, dzięki czemu oprócz temperatury mierzą również wilgotność w pomieszczeniach. Pozwalają również spełniać wymagania bezpieczeństwa przechowywania szczepionek, leków i innych produktów wrażliwych na temperaturę w stacjach SANEPID, przychodniach, szpitalach i aptekach.