Termometr rezystancyjny jest urządzeniem, którego używa się do pomiaru temperatury na podstawie zmiany oporu, powstałej w wyniku wahań termicznych. W języku angielskim znany jest pod nazwą Resistance Temperature Detector lub w skrócie – RTD. Produkuje się kilka rodzajów RTD, w zależności od wartości oporu oraz materiału, z którego zbudowane jest urządzenie. Najczęściej wybieranym metalem do stworzenia termometru rezystancyjnego jest platyna, poza nią korzysta się jeszcze z niklu czy miedzi. Ze względu na to, że największy odsetek tych termometrów został wykonany z platyny, urządzenia z tego materiału określa się zbiorowo jako PRT – Platinum Resistance Thermometers. Ze względu na liniowy, powtarzalny, więc i niezawodny stosunek oporu platyny do temperatury, metal ten jest zazwyczaj niezbędny do budowy RTD. Najpopularniejszym rodzajem PRT jest termometr Pt100 – jego oznaczenie mówi o tym, że jest wykonany z platyny, a wartość oporu wynosi 100 Ω przy 0°C. Z Pt100 korzysta się szczególnie często w przemyśle procesowym. PRT są co prawda dużo droższe i delikatniejsze niż termopary, nie nadają się także do pomiarów bardzo wysokich wartości temperatury, są jednak dokładniejsze, dzięki czemu przydają się w precyzyjnych przedsięwzięciach.
Termometry rezystancyjne wykorzystują w swoich pomiarach zależność pomiędzy wartością rezystancji a temperatury. Powstały nawet kalkulatory pozwalające przeliczyć temperaturę na podstawie danego oporu oraz odwrotnie. Jeden z nich możecie znaleźć na stronie internetowej label.pl. Kalkulator ten może działać w dwóch trybach – ITS-90, z użyciem równań w Międzynarodowej Skali Temperatur 1990 lub Callendar-Van Dusen (CvD), polegający na zaznaczeniu konkretnego modelu termometru PRT (np. Pt100).
W zależności od tego, jakie będzie ich przeznaczenie, istnieje wiele różnorodnych pod względem konstrukcji termometrów rezystancyjnych. Wyróżnia się m.in. czujniki temperatury powietrza – wewnątrz lub na zewnątrz, cieczy czy z powierzchni ciał stałych. W ofercie naszej firmy dostępne są wyspecjalizowane obudowy przeznaczone dla termometrów rezystancyjnych konkretnego rodzaju. Przykładowo, obudowa czujnika, wykonującego pomiar temperatury powietrza będzie zbudowana z tworzywa sztucznego, natomiast mierzącego temperaturę cieczy – ze stali nierdzewnej.