Zbliżające się święta wielkanocne zmuszają nas do zaplanowania ich świętowania. Szczególnie ważne dla rodzinnych obchodów tej uroczystości są tradycyjne potrawy, zarówno na śniadanie, jak i deser. Jedną z typowych, wielkanocnych słodkości jest świąteczna babka drożdżowa.
Przepis na tradycyjną babkę wielkanocną jest prosty, ale wymaga kilku składników i odrobiny starań. Najpierw należy przesiać mąkę na stolnicę, dodać cukier, sól i wymieszać. Następnie w osobnym naczyniu rozpuścić drożdże w letnim mleku. Do mąki trzeba dodać masło, jajka, skórkę z cytryny, ekstrakt waniliowy i drożdże z mlekiem. Składniki należy razem wymieszać, aż powstanie elastyczne ciasto. Do ciasta dodajemy (wedle uznania) rodzynki i dokładnie mieszamy. Ciasto należy przełożyć do miski, przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na godzinę, aby podwoiło swoją objętość. Po upływie tego czasu ciasto należy wyjąć, wyrabiając przez kilka minut, a następnie przełożyć do formy i pozostawić w ciepłym miejscu na 30 minut, aby ponownie spulchniało. Po tym czasie babkę powinno się piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C przez około godzinę, a następnie wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.
Kontrolowanie temperatury piekarnika jest bardzo ważne podczas pieczenia babki wielkanocnej. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że zewnętrzna warstwa babki zbrązowieje zbyt szybko, podczas gdy w środku ciasto pozostanie surowe. Z kolei zbyt niska temperatura może skutkować niedopieczoną babką, która będzie ciężka i mało puszysta. Optymalna temperatura do pieczenia babki to właśnie 180°C. W trakcie pieczenia należy też kontrolować czas, aby ciasto było upieczone równomiernie z każdej strony. Dlatego ważne jest, aby nie otwierać drzwiczek piekarnika zbyt często i nie przesuwać formy w trakcie pieczenia. Prawidłowe pieczenie babki zapewni jej puszystą, delikatną konsystencję i wspaniały smak.
Monitorowanie temperatury jest niezbędne w wielu dziedzinach, nie tylko w cukiernictwie. Z tego powodu wymaga profesjonalnych oraz uniwersalnych urządzeń pomiarowych. Przykładowym modelem termometru o wielu zastosowaniach jest LB-710 wyposażony w zewnętrzną sondę. LB-710T to niewielki, stacjonarny termometr elektroniczny, który jest zasilany z zewnętrznego źródła. Jego nowoczesna konstrukcja opiera się na wydajnym i energooszczędnym sterowniku mikroprocesorowym. Termometr ten świetnie nadaje się do monitorowania warunków podczas różnorodnych procesów technologicznych w wielu branżach przemysłowych, takich jak farmaceutyczna, spożywcza czy medyczna.