Styczeń nowego roku płata nam figle w postaci sporych wahań temperatury – jednego dnia pogoda jest niemal wiosenno-letnia (zanotowano nawet 19°C!), a następnego przymrozek zmusza do ponownego wyciagnięcia z szafy czapki i szalika. Takich różnic temperatur nikt się nie spodziewał, dlatego stale skręcamy i ponownie rozkręcamy nasze kaloryfery w domach i mieszkaniach – byle tylko jak najwięcej zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Kaloryfer pełni niezwykle ważną rolę w niemal każdym pomieszczeniu domów czy mieszkań, jest to urządzenie grzewcze, które poza oczywistą rolą zwiększania oraz utrzymywania pożądanej temperatury powietrza, może pomóc w regulowaniu poziomu wilgotności. Skutecznie ogrzanie pomieszczenia wymaga strategicznego przymocowania kaloryfera. Wiedząc, że ciepłe powietrze unosi się, kaloryfery umieszcza się raczej nisko na ścianach, aby już ogrzane powietrze ustępowało miejsca upadającemu, cięższemu i chłodnemu. Kaloryfer działa na zasadzie przepływu przepompowanej, ogrzanej w piecu wody przez metalowe rury. Proces ten umożliwia przekazywanie ciepła do pomieszczenia za pośrednictwem stalowych płyt grzewczych, między którymi krążą kanały wodne. Obecnie większość grzejników posiada tzw. termostat, złożony z zaworu i głowicy. Element ten umożliwia regulację intensywności ogrzewania, a tym samym dostosowanie temperatury pomieszczenia do potrzeb. Kaloryfer jest dodatkowo zaopatrzony w zawór bezpieczeństwa, który służy do odprowadzania nadmiaru ciśnienia z rury, w przypadku gdy jest ono zbyt wysokie i stanowi potencjalne zagrożenie. Cały mechanizm jest przykryty obudową, której zadaniem jest ochrona elementów kaloryfera oraz zapobieganie poparzeniom domowników (szczególnie dzieci), a także pełni funkcję estetyczną.
Na utrzymanie odpowiedniej temperatury składa się nie tylko jej regulacja przy pomocy termostatu, ale również jej kontrola, którą można przeprowadzić przy użyciu domowego termometru. Przykładowym modelem, który może zostać użyty w tym celu, jest LB-523T, czyli bezprzewodowy rejestrator temperatury. Urządzenie to ma niewielkie rozmiary oraz jest zasilane z baterii. Dodatkowo ma ono połączenie z WiFi, co umożliwia prosty transfer zebranych danych. LB-523T charakteryzuje się szerokim zakresem pomiarowym – od -30°C do 80°C. Dokładność i wytrzymała konstrukcja tego urządzenia sprawia, że świetnie sprawdzi się w monitorowaniu temperatury w różnych, nawet trudnych, warunkach.