Celność w strzelaniu nie jest determinowana wyłącznie przez umiejętności strzelca, ale również przez otaczające go środowisko, m.in. pogodę, a w szczególności prędkość i kierunek wiatru. Właściwie zinterpretowane warunki pogodowe mogą być dużym ułatwieniem w strzelaniu na odległość, z tego powodu warto je dokładnie przeanalizować i wyciągnąć wnioski. Najważniejsze jest określenie kąta przepływu wiatru względem linii strzału, dzięki temu możliwe będzie oszacowanie dryfu. Wiatr wiejący centralnie od tyłu lub od przodu nie będzie miał wpływu na kierunek lecącego pocisku. Natomiast prostopadły przepływ powietrza, nazywany wiatrem pełnym, najintensywniej wpłynie na tor strzału. Przy wietrze wiejącym pod kątem 45° efekt dryfu będzie równy aż 75% dryfu przy wietrze prostopadłym, a nie jak mogłoby się z początku wydawać – połowie tej wartości.
Oszacowanie kąta przepływu wiatru jest pierwszym, najistotniejszym krokiem przy oddawaniu celnych strzałów. Następnie należy określić prędkość wiatru oraz odległość od celu. Te trzy parametry umożliwią strzelcowi obliczenie jak ustawić broń względem tarczy tak, aby zrekompensować wpływ wiatru na pocisk. Celować należy w taki sposób, żeby strzelba była skierowana w stronę, z której wieje. W celu obliczenia odległości przesunięcia od osi strzelec – tarcza należy posłużyć się tzw. tabelami balistycznymi amunicji, w których można znaleźć informacje o tym, jak ustawić broń w zależności od jej rodzaju, prędkości wiatru oraz odległości od celu. Wraz ze wzrostem prędkości wiatru kompensowana odległość ustawienia strzelby rośnie proporcjonalnie. Jednak kiedy wzrasta dystans do celu, kompensacja nie zmienia się proporcjonalnie, ze względu na to, że im dłuższy tor do pokonania, tym bardziej pocisk zwolni.
Prędkości czy kierunku wiatru nie da się wyliczyć, nie korzystając z profesjonalnego sprzętu. Urządzenia, wykonujące pomiary prędkości wiatru to anemometry. Przykładem takiego narzędzia jest anemometr wiatraczkowy – Kestrel 5700. Jest on wielofunkcyjny – poza prędkością wiatru oblicza wartości również wiele innych parametrów, takich jak: ciśnienie, temperatura, wilgotność czy kierunek wiatru. Kestrel 5700 to tzw. kalkulator balistyczny, oznacza to, że został stworzony właśnie z myślą o pasjonatach strzelania z broni palnej. Jego zadaniem jest wyeliminowanie wszelkich niedogodności związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, poprzez połączoną z urządzeniem aplikację. Program ten, po przeanalizowaniu dostarczonych mu danych, pomoże w dobraniu odpowiedniej pozycji strzeleckiej.