Co poza przyrządem pomiarowym?
Kiedy wykonujemy wiele pomiarów, takich jak pomiary meteorologiczne, czy dotyczące ochrony farmaceutyków lub produktów spożywczych, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że za przyrządami pomiarowymi (zlokalizowanymi w miejscu pomiaru) są jeszcze urządzenia a także oprogramowanie pozwalające nam na skorzystanie z wykonanych pomiarów. Wszystko to tworzy spójny system pozwalający korzystać z pomiarów. W przypadku pomiarów dotyczących ochrony farmaceutyków lub produktów spożywczych koniecznym jest stosowanie przyrządów, które posiadają świadectwo wzorcowanie z akredytowanego laboratorium.
Wszystkie te elementy są dostępne w ofercie firmy LAB-EL.
Jakie programy?
Są to programy wewnętrzne i systemowe. Takie programy jak np. typu firmware, LOGGER lub LBX.
Co do transmisji?
Kolejny element to urządzenia pozwalające na koncentrację i transmisję danych (np. LB-476, LB-480, LB-375).
Czym rejestrować?
W wielu przypadkach niezbędnym jest zarejestrowanie wykonanych pomiarów w sposób automatyczny i nie pozwalający użytkownikowi na zapomnienie o obowiązku rejestracji lub ingerencję w zarejestrowane dane. Takimi rejestratorami mogą być np. LB-757, LB-490. Na ogół do współpracy z rejestratorami niezbędne są opisane wcześniej programy.
Jak uwiarygodnić pomiar?
JW przypadku pomiarów, które mają wpływ na bezpieczeństwo, niezbędnym jest okresowe wykonywanie wzorcowania przyrządów w akredytowanym laboratorium z wydaniem świadectwa wzorcownia (np. laboratorium LAB-EL akredytacja PCA – AP 067). Wzorcowanie jest czynnością pozwalającą na porównanie wyników pomiarów przyrządu z wartościami wzorca pomiarowego. Wzorcownie na ogół wymaga warunków laboratoryjnych, ale są procedury pozwalające wykonać wzorcowanie np. temperatur poza laboratorium.
Laboratorium LAB-EL posiada także akredytację PCA – AB 679 na wykonywanie badań pomieszczeń pod kątem mikroklimatu.