Zadaniem lekarstw jest hamowanie symptomów oraz przyczyn choroby, a także zapobieganie pojawienia się infekcji. Pełnią więc bardzo istotną rolę w zachowaniu jak najlepszego stanu zdrowia, dlatego ich wyrób powinien być objęty szczególnym nadzorem. Po etapie produkcji lekarstwa są bezpiecznie transportowane do placówek medycznych oraz aptek, w których można nabyć potrzebne specyfiki. Ważne, aby w przypadku leków zapoznać się z ich datą przydatności oraz ulotką, w której zawarte powinny być informacje o bezpiecznym przechowywaniu danego produktu. Lekarstwa bowiem składają się ze złożonych, często niebezpiecznych związków chemicznych, dlatego nie stosując się do wskazówek producenta, można narazić się na utratę zdrowia lub nawet życia. Warunki przechowywania lekarstw – w szczególności temperatura – mają ogromny wpływ na właściwości preparatów.
Optymalne warunki cieplne przechowywania większości lekarstw wynoszą 25°C i mniej. Wyższa temperatura, spowodowana np. trzymaniem produktu na słońcu, spowoduje spadek efektywności leku lub nawet jego szkodliwość. Brytyjskie Hobs Moat Medical Centre przeprowadziło badanie, w którym porównuje właściwości leków przechowywanych w szafce oraz tych samych preparatów umieszczonych w samochodach – srebrnym, który odbije więcej światła i granatowym, pochłaniającym większe ilości promieniowania. W każdej z tych lokalizacji temperatura wynosiła ponad 25°C, najcieplej było oczywiście granatowym samochodzie. Badacze stwierdzili, że nie wszystkie lekarstwa są wrażliwe na temperaturę, jednak w przypadku niektórych substancji, pod wpływem podwyższonej temperatury, dochodziło do rozkładu różnych związków chemicznych, co powodowało zmianę właściwości lekarstwa. Z tego eksperymentu można wysnuć prosty wniosek – lepiej dmuchać na zimne i przestrzegać zaleceń odnośnie przechowywania lekarstw.
W halach produkcyjnych czy magazynach farmaceutycznych wymagana jest precyzyjna kontrola temperatury. W tym celu może posłużyć system pomiarowy ClimateLogger WiFi, który jest przeznaczony do wielopunktowego pomiaru nie tylko temperatury, ale także wilgotności. Pomiary zebrane przez czujniki są następnie przesyłane za pomocą WiFi do komputera lub telefonu klienta. Umożliwia to bezprzewodowy, wygodny, ale także dokładny pomiar temperatury.