Polska leży w klimacie umiarkowanym, co oznacza, że występuje tu następstwo pór roku. Jak powszechnie wiadomo, każda z pór posiada swoje cechy charakterystyczne, głównie w postaci konkretnego zakresu temperatur występującego w danym czasie. Wbrew pozorom, te cykliczne zmiany klimatyczne wpływają na więcej aspektów życia codziennego, niż można by się tego spodziewać. Branżą, która szczególnie musi brać te różnice pogodowe pod uwagę jest budownictwo. Bowiem w czasie zimy, gdy temperatura nieraz spada poniżej 0°C, zamarzają wody gruntowe, a to może spowodować uszkodzenie konstrukcji wodociągów, kanalizacji czy samych budynków. Dana pora roku będzie objawiać się z inną intensywnością w zależności od regionu Polski, np. na Podlasiu zima będzie z reguły surowsza niż na Dolnym Śląsku.
W związku z powyższym, podczas tworzenia planów budowlanych, warto zdawać sobie sprawę, że głębokość przemarzania gruntu będzie inna, zależnie od lokalizacji. Instalacje kanalizacyjne, wodociągowe oraz fundamenty należy kłaść poniżej tych wartości. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie tzw. wysadzin mrozowych, czyli podniesienia się gruntu w wyniku zamarznięcia wody w nim obecnej. A wynika to z faktu, że objętość lodu przewyższa objętość wody. Na wartość głębokości przemarzania gruntu mają również wpływ inne zjawiska pogodowe, takie jak wiatr czy opady oraz ich intensywność, a także oczywiście rodzaj podłoża i ukształtowanie terenu. W Polsce wyznaczono cztery strefy głębokości przemarzania gruntu. Pierwsza jest zlokalizowana na obszarach północno-zachodnich, tam wody gruntowe zamarzają na głębokości do 0,8 metra. Kolejna mieści się w środkowej i południowo-zachodniej części kraju, a tam głębokość wynosi do 1 metra. Trzecia strefa obejmuje prawie całą część wschodnią, z głębokością zamarzania dochodzącą do 1,2 metra. Ostatnia strefa, z największą głębokością zamarzania wód gruntowych – do 1,4 metra – znajduje się na odległym, północnym wschodzie.
LB-711 to termometr wielokanałowy, który może być wykorzystany do pomiaru temperatury na różnych głębokościach oraz porównania tych wyników. Urządzenie to jest zaopatrzone w ośmiokanałowy przetwornik, do którego można podłączyć sondy, mierzące temperaturę. LB-711 jest termometrem stacjonarnym, o niewielkich rozmiarach. Charakteryzuje się wysoką dokładnością oraz stabilnością, dzięki czemu przydaje się w m.in. pracach budowlanych.